Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rozzuření tygři drželi skupinu mužů čtyři dny na stromě

Tygr (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr (ilustrační foto) | foto: Reuters

BANDA ACEH Záchranářům se podařilo vysvobodit pět Indonésanů, kteří strávili čtyři dny na stromě, do jehož větví je zahnala skupina rozzuřených tygrů sumaterských. Šestého muže tygři zabili.

Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Útok tygrů následoval ve čtvrtek poté, co muži údajně nešťastnou náhodou zabili tygří mládě. V sobotu jim přišli pomoci vesničané, čtyři tygři ale stále kroužili kolem stromu a bránili tak mužům slézt. Vesničané při pohledu na tygry utekli a přivolali vojáky.

Tygr sumaterský

Tygr sumaterský patří mezi nejmenší tygry na světě; odhaduje se, že ve volné přírodě tohoto kriticky ohroženého druhu přežívá jen 400 až 500 kusů; některé zdroje uvádějí jen 350.

Třicetičlenný záchranný tým musel za uvízlými muži absolvovat dvoudenní pěší pochod. Když dnes záchranáři dorazili na místo, odlákali nejprve tři krotitelé tygry od stromu. Následně byli zesláblí Indonésané, kteří přežívali jen o dešťové vodě, evakuováni ze svého útočiště.

Případ se stal v Národním parku Mount Leuser na severu ostrova Sumatra, kam skupina mužů vstoupila v úterý, aby hledali vzácné dřevo na vonné tyčinky.

"Tohle dřevo je velmi drahé, ale oni riskovali, protože aby ho našli, museli se vydat do odlehlé části parku, kde je mnoho tygrů a slonů," řekl agentuře AFP místní policejní náčelník Dicky Sondani.

Past zabila tygří mládě

Muži rozmístili pasti, aby ulovili jelena nebo antilopu a měli co jíst, ale past chytila a zabila tygří mládě. Dospělí tygři pak zaútočili na osmadvacetiletého muže a roztrhali ho, zbylých pět zahnali na strom.

Národní park Mount Leuser, který pokrývá plochu téměř 8000 čtverečních kilometrů na hranici mezi indonéskými provinciemi Severní Sumatra a Aceh, je domovem zhruba 5800 ze zbývajících 6600 ohrožených orangutanů, stejně jako slonů a tygrů. Těžba dřeva a klučení lesů, na jejichž místě vznikají plantáže pro výrobu palmového oleje, ale životní prostředí těchto druhů neustále zmenšují. Čím dál tím častěji také dochází ke střetům mezi lidmi a zvířaty, při nichž zvířata obvykle prohrávají.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.