29. října 2008 16:24 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rumuni, Češi, Bulhaři, všichni jsou to cikáni

Sarkozy jako gumák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sarkozy jako gumák | foto: youtube.com

Touhu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vést Evropskou unii i po skončení předsednictví jeho země si vzal na mušku i pořad, kde vystupují oblíbení gumáci. Během fiktivního rozhovoru si postavička Sarkozyho plete Čechy, kteří mají po Francouzích společenství šéfovat, s Čečenci, Bulhary a Rumuny. Navíc tvrdí, že se špatně oblékají, jezdí na povozech a jedí kukuřici.
Pařížský soud dnes také zamítl Sarkozyho žádost o zákaz prodeje figurky s jeho podobou. Postavička je doplněna špendlíky, kterými je možno do ní píchat ve stylu kultu vúdú, v němž se tak přivolává zpodobněné osobě bolest v místech, kam se píchne.

Prezident o zákaz žádal s odůvodněním, že jde o porušení jeho práva na
ochranu osobnosti. Soud ale dospěl k závěru, že toto zpodobnění nepoškozuje jeho lidskou důstojnost, nepředstavuje nějaký osobní útok a zapadá do povolených mezí svobody projevu a "práva na humor".Figurka vúdú v podobě Nicolase Sarkozyho

Sada obsahující Sarkozyho figurku popsanou některými jeho spornými výroky, tucet špendlíků a brožurku s návodem, jak do figurky píchat, aby se člověk vyhnul "uřknutí", se dostala do prodeje začátkem měsíce a stala se svého druhu šlágrem trhu. Bylo jí vyrobeno 20.000 kusů.

Společnost Tear Prod, která ji vyrobila, zároveň dala na trh 12.000 podobných figurek jeho loňské socialistické soupeřky v prezidentských volbách Ségolene Royalové. Ta prohlásila, že má smysl pro humor a žádnou žalobu podávat nebude.
Lidovky.cz