4. ledna 2011 15:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rumunští věštci nemusí platit daně. Poslancům pohrozili kletbou

Věštkyně - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věštkyně - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Věštci a astrologové budou moci nyní v Rumunsku oficiálně vykonávat svoje povolání. Věštění budoucnosti se totiž dostalo na seznam profesí, které jsou oficiálně uznávány. Poslanci je dokonce chtěli přimět platit daně. Potom ale raději od svého návrhu upustili, protože jim věštci hrozili prokletím.

Věštci, astrologové a podobné praxe byly podle agentury zapsány od 1. ledna na seznam profesí jako "osobní služby", kam patří třeba sluha, balzamovač nebo instruktor v autoškole.

Zveřejnění seznamu profesí v oficiálním věstníku vyvolalo u mnoha Rumunů ironické poznámky. Na internetu se ptají, zda věštci budou také zapsáni na daňovém úřadu a budou platit daně.

"Budou také muset vystavovat účty, které budou sloužit jako záruční listy?" ptá se jedna uživatelka internetu. Poukazuje také na riziko nárůstu počtu stížností na úřadu pro ochranu spotřebitelů v případě, že se předpověď nesplní.

"Bylo by třeba donutit jasnovidce a čarodějnice, aby chodili do kurzů organizovaných ministerstvem školství," navrhuje další uživatel internetu Florinel.

Rok 2010 v obrazech


Několik poslanců vládní strany v září předložilo návrh zákona, který by měl přimět věštce platit daně. Potom ale raději od svého návrhu upustili, protože jim leckteří hrozili prokletím.

Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz