Steve Griffin z Koňuchovova týmu dnes oznámil, že vzduchoplavec přeletěl krátce po 13:00 místního času (07:00 SELČ) nad letištěm v australském Northamu, kde let o délce 33 000 kilometrů 12. července začal. Podle Rusova týmu let trval 11 dní a šest hodin čistého času. O tři hodiny později Koňuchov bezpečně přistál v městečku Bonnie Rock, asi 160 kilometrů východně od Northamu.
Cesta kolem světa na kole? Náročné, ale ne nemožné' |
„Přistál, je v pořádku a celý, je šťastný,“ referoval z místa přistání letový koordinátor John Wallington, kterého citovala agentura AP. „Je to fantastické - překonaný rekord, všichni v pořádku,“ dodal nadšeně.
Koňuchov se pak vrtulníkem vrátil do Northamu, kde jeho hlavní starostí byla první sprcha po 11 dnech, řekl Griffin.
Čtyřiašedesátiletý Koňuchov kopíruje cestu svého předchůdce, protože i Fossett startoval z Northamu.
Světová federace leteckého sportu, která sídlí ve Švýcarsku, rekord zatím nepotvrdila.
Místní obyvatelé na sociální sítě umístili snímky balonu přelétávajícího nad pobřežím.
Cesta kolem světa stopem. Nejmilejší lidé jsou muslimové, říká cestovatel |
Koňuchov je zkušený vzduchoplavec, námořník a horolezec. Balonem o hmotnosti 1,8 tuny zamířil z Austrálie na východ přes Nový Zéland, Chile, Argentinu a Jihoafrickou republiku a pak zpět do Austrálie.
Na australském pobřeží dnes bylo zataženo, ale nefoukal vítr, takže panovaly vhodné podmínky pro přistání. Fossett byl v roce 2002 nucen strávit kvůli mimořádně silnému větru ve vzduchu ještě dva dny a koš pak vlekl po zemi čtvrt hodiny, než se zastavil na dobytčí farmě na jihozápadě státu Queensland. Bylo mu tehdy 58 let a při přistání si tak urputně kousal rty, že když vystoupil z koše, krvácel.
Fossett si splnil svůj sen, ale obletěl Zemi v baloně až na šestý pokus a kromě jiného čelil za letu i požáru v kabině.