130 let
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ruská firma slibuje věčný život. Tím, že zmrazuje mozky

Magazín
  •   9:44
MOSKVA - "Nemám chuť umřít. Nikdy. Ani za rok, ani za milion let." Innokentij Osadči je velmi potěšen, protože díky ruské firmě KrioRus nalezl způsob, jak se vyhnout smrti, když se nechá zmrazit. Jde ovšem o velmi kontroverzní technologii, napsala agentura AFP.

Pětatřicetiletý bankéř Osadči je připraven zaplatit malé jmění této společnosti využívající kryogeniku, aby zmrazila po jeho smrti jeho mozek v naději, že mu budoucí technologie umožní vrátit se do života, když mozek bude transplantován do jiného těla.

"V případě smrti je jedinou nadějí kryokonzervace," prohlašuje Osadči a dodává, že mu vždy bylo jasné, že vampýři, ráj či peklo a další tyto nadpřirozené či náboženské záležitosti nejsou reálné.

Osadči a další zákazníci firmy KrioRus si myslí, že mozek funguje jako tvrdý disk počítače a že jeho obsah může být zmrazen a konzervován, aby mohl být v budoucnu použit. "Víme, že se osobnost nalézá v mozku. Když je tedy tělo nějaké osoby již staré, není žádný důvod ho uchovávat," vysvětluje šéf KrioRusi Danila Medveděv.

V depozitáři na venkově si mohou návštěvníci povšimnout velkých kontejnerů, které v ledové mlhovině skrývají kovové kádě naplněné tekutým dusíkem, v nichž plují hlavy či celá těla zákazníků. Pokud si to příbuzní nebožtíků přejí, mohou si skladovat kádě doma.

Vědci říkají:

Jsou to šejdíři, kteří obírají zákazníky o mnoho peněz: je to podvod.

"Říkáme našim klientům, že to je méně drahé, jistější a možná i lepší zmrazovat pouze mozek," podotýká Medveděv. Náklady činí 10.000 dolarů (200.000 Kč) za hlavu a 30.000 dolarů (600.000 Kč) za celé tělo.

Od svého vzniku v roce 2005 KrioRus vybudovala nové kádě, aby mohla uspokojit poptávku třicítky zákazníků, kteří stejně jako Osadči podepsali s firmou smlouvu. Vědci však zůstávají skeptičtí. "Jsou to šejdíři, kteří obírají zákazníky o mnoho peněz: je to podvod," prohlašuje Valentin Gristěnko, ředitel Institutu kryobiologie, prvního zařízení v Sovětském svazu, které se na tuto sféru specializovalo a nyní sídlí na Ukrajině.

"Smrt nastává, když se z mozku stane kaše"
"Jestliže nyní zmrazíte tělo, dokonce tělo živé a zcela zdravé, po rozmrazení nebude ani živé, ani celé. Nedokážeme dnes dokonce ani uchovávat orgány, pouze buňky," vysvětluje. "Neposkytujeme záruky, říkáme jen, že by bylo nerozumné to nezkusit," namítá Medveděv.

KrioRus je rovněž velmi kontroverzní kvůli svému chápání okamžiku smrti. Podle Medveděva smrt nenastává tehdy, když přestane bít srdce, ale když se "z mozku stane kaše". Proto stoupenci kryogeniky soudí, že jakmile lékař konstatuje smrt, je ještě před zmrazením šedé mozkové hmoty nutno zbavit tělo krve, aby bylo možno zavést kryptogenní roztok.

Kolem firmy panují i další pochybnosti. Jde mimo jiné o to, že její zaměstnanci mohou nechat zmrazit své příbuzné, aniž by k tomu měli jejich souhlas. A tak ačkoli je Osadčiho matka praktikující pravoslavná věřící a se zmrazením nesouhlasí, její syn nebude po její smrti váhat a nechá její mozek zmrazit. "Po smrti už nemůže odmítat," zdůrazňuje.

"Kdybych se zítra zabil na silnici a byla by šance, byť jedna z milionu, že budu moci tímto způsobem znovu žít, byl bych šťastný," soudí jeden ze zakladatelů KrioRusi, dvaapadesátiletý Viktor Grebenščikov.

Autor: ČTK