Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská tajná služba učí děti udávat. Slouží jí k tomu kreslené seriály

Magazín

  16:06
MOSKVA - Politicky "nekorektní" televizní seriál South Park dostává ruskou konkurenci. Pokud ovšem obdivovatelé Stana, Kylea, Kennyho a Cartmana přijdou na chuť kreslenému chlapečkovi z dílny volgogradské pobočky ruské tajné služby FSB. Zatím v úžasu strnuli jen ruští kritici, podle nichž "čekisté" z Povolží učí děti udavačství a deptají dětskou psychiku.

'Občané, buďte bdělí!', upozorňuje kreslený seriál ruské tajné služby FSB děti. foto: Reprofoto

Sami autoři podle serveru NEWSru.com naopak považují své dílko za zábavné a už vůbec ne hrůzostrašné. Světlo světa zatím spatřilo pět kratičkých epizod, které po mravoučném obsahu obvykle končí výzvou "Občané, buďte bdělí!" a upozorněním na telefonní číslo pobočky FSB.

Třeba v jednom díle klučina upozorní na "strejdu" s pistolí své rodiče, kteří vzápětí ukázkově vyrozumí strážce pořádku. Město si tak zakrátko může vydechnout, že zlosyn je za mřížemi. V jiném dílu se zlý žáček dopustí telefonického vyhrožování, že ve škole je bomba - a trest ho samozřejmě nemine; podle upozornění mu hrozí "trestní sazba do tří let" vězení.

Na ukázky seriálů se můžete podívat ZDE.

Obrázky provází veršované nabádání jako za sovětských dob. Stopu černého humoru stejné provenience lze vysledovat v epizodě o podezřelé kabele: po klukovi, který si odloženou tašku přivlastnil, se slehla zem, zatímco mravně vyspělejší chlapec za řádné ohlášení a zajištění nálezu dostává medaili.

'Občané, buďte bdělí!´ upozorňuje kreslený seriál ruské tajné služby FSB.

Divákovi se také dostane poučení, že v řádně neuzamčeném podkroví "se může skrývat nepřítel" a že neuposlechnutí pokynů strážců zákona může taky skončit tím, že dotyčný "se navždy ztratí".

S dílem prý neměli profesionálové z oboru kreslených seriálů vůbec nic společného, vše vlastnoručně spáchali sami tajní agenti. Na počin se zatím může těšit jen Volgograd. Dílko mají vysílat místní televize, má se promítat na pouliční obrazovky a v městské dopravě. Podle místních činovníků prý prvotina vůbec není špatná. Bude-li i divácký ohlas příznivý, FSB snad obstará i pokračování.

Blogeři si už libují v drsných parodiích mravoučných říkanek: "Tři kamarádi na lov šli, 'nesouhlasného' v poli našli. A hned se rozlehl radostný křik: zítra bude báječný šašlik!" Jak známo, opoziční "pochody nesouhlasných" v ulicích ruských měst strážci pořádku brutálně rozhánějí.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat