6. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Videohry? Správná cesta k vlastenectví, rozhodla ruská vláda

Videohra - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Videohra - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruská vláda chce dostat pod kontrolu trh videoher a jeho prostřednictvím pěstovat mezi dorůstající generací vlastenecké city a hrdost na ruské dějiny. Podle listu Izvestija ministerstvo kultury už vypsalo soutěž na tvorbu videoher, které budou propagovat slávu ruských zbraní a šířit historickou pravdu v ruském pojetí. Úřad chce zároveň cenzurovat cizí produkci, která se šíří na ruském trhu.

Pilotním projektem ministerstva je podle Izvestijí nová hra, jejímž ústředním motivem je zrod ruského válečného letectva v letech první světové války. Videohra má na trhu čelit západní konkurenci, která podle ministerstva kultury často zkresluje dějiny a diskredituje ruské ozbrojené síly. Na projekt osobně dohlíží ministr kultury Vladimir Medinskij.

Ruské děti a videohry:

Podle odhadů ruských expertů se videohrám aktivně věnuje na 40 milionů ruských dětí a teenagerů. Na trhu se ročně prodá videoprodukce za miliardu dolarů (20 miliard korun).

Odfiltrování her ze západu

Ruským úředníkům podle Izvestijí vadí, že v mnoha videohrách západní produkce jsou bojovníci Rudé armády vyobrazeni jako krvežíznivé bestie, které vraždí plamenomety mírumilovné civilisty. Ministerstvo má proto vytvořit "filtr", přes který se podobné videohry nedostanou. Ruští programátoři se mají s podporou ministerstva postarat o to, aby videohry naučily ruské děti vnímat dějiny v duchu patriotismu a ruských národních hodnot.

Ilja Muromec ve videohře

Kromě obou světových válek se mají tvůrci videoher inspirovat i v bájné ruské minulosti, napsal list. Dramaturgie videoher může stavět na legendárních vzorech cti a odvahy, jakými jsou například ruští bohatýři Dobryňa Nikitič nebo Ilja Muromec. Ministerské plány mají podle Izvestijí velkou podporu mezi poslanci ruské Státní dumy, ba i přímo v Kremlu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!