28. září 2011 17:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ruské děti má vzdělávat flirtující Karkulka

Moderní ruská verze Karkulky může prý ohrozit dětskou psychiku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderní ruská verze Karkulky může prý ohrozit dětskou psychiku. | foto: Shutterstock

MOSKVA Poprask mezi ruskými rodiči vyvolalo čerstvé vydání klasické pohádky o Červené karkulce, které podle kritiků obsahuje nepatřičné pasáže s možným negativním dopadem na psychiku dětí. Oproti klasické verzi se Karkulka ve známé scéně s vlkem nestane obětí jeho žravosti, ale přilehne k němu do lože, když předtím odložila šatstvo.

Ruská knížka, která je jako učební pomůcka určena žákům druhých tříd, nabízí modernizovanou verzi známé pohádky Charlese Perraulta. Vlk se do babiččiných šatů nepřevlékne, ale zůstane nahý. Když vyzve Karkulku, aby s ním sdílela lože, děvče odloží oděv a jeho přání vyhoví. V posteli se pak podivuje anatomickým zvláštnostem vlkova těla. Karkulku přitom autor vykreslil jako dech beroucí krasavici, jejíž vzhled omračuje širé okolí. Pohádka navíc nemá happy end - vlk Karkulku prostě sežral a myslivec se nedostavil.

Ruský bulvár Komsomolskaja pravda dnes článek o nové verzi známého příběhu opatřil ironickou kresbou, na níž vyobrazil poloobnaženou Karkulku tančící u tyče. "Knížka je předobrazem reformy ruského vzdělávacího systému. Jaká je doba, taková je výchova," napsal list s odkazem na školskou reformu, která v Rusku vyvolává ostré debaty.

Ruský bulvár Komsomolskaja pravda článek o nové verzi známého příběhu opatřil ironickou kresbou, na níž vyobrazil poloobnaženou Karkulku tančící u tyče.

Ruský bulvár Komsomolskaja pravda článek o nové verzi známého příběhu opatřil ironickou kresbou, na níž vyobrazil poloobnaženou Karkulku tančící u tyče.

"Pohádka se striptýzem může ovlivnit křehkou psychiku dětí a přivést je na myšlenky, které jejich věku nepřísluší," dodal list s odkazem na názory dětských psychologů.

Ředitelství ruského pedagogického nakladatelství Prosveščenije se pod tlakem veřejné kritiky rozhodlo stáhnout knížku z trhu. Příští rok prý vydá cudnější verzi bez postelových scén. Na svou obranu nakladatelství uvedlo, že v úpravě příběhu se autor inspiroval převyprávěním z dílny klasika ruské literatury 19. století Ivana Turgeněva.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na Lidovky.cz