Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko a Čína plánují společnou stanici na Měsíci. Nevylučují spolupráci s dalšími státy

Magazín

  17:29
MOSKVA - Rusko a Čína plánují společně vytvořit vědeckou stanici na Měsíci. Oznámila to ruská média s odvoláním na memorandum, které v úterý podepsali šéf ruské vesmírné korporace Roskosmos Dmitrij Rogozin a jeho čínský protějšek Čang Kche-ťien. Mezinárodní vědecká stanice může vzniknout na povrchu Měsíce, anebo na oběžné dráze okolo něj, poznamenal list Kommersant a dodal, že Rogozin dříve označil Čínu za hlavního partnera Ruska při výzkumu Měsíce.

Povrch Měsíce. foto: NASA

Memorandum počítá s tím, že Rusko a Čína společně vypracují „cestovní mapu“ k vytvoření měsíční stanice a také budou těsně spolupracovat při plánování, projektování, rozpracování, uskutečnění a využití tohoto projektu. Roskosmos podle agentury Reuters také ujistil, že obě země budou podporovat mezinárodní spolupráci na tomto projektu a nabídnou rovnoprávný přístup jakémukoliv státu, který se zapojí.

Na Marsu se vyskytuje tajná zpráva, nesl ji padák použitý při přistání vozítka Perseverance

Dokument nicméně neupřesňuje žádný harmonogram kroků, ani částky investované do projektu, upozornila agentura AFP.

Reuters poznamenal, že Rusko a Čína v posledních letech prohlubují své vztahy, a to zejména od roku 2014, kdy ruská anexe ukrajinského Krymu poškodila vztahy se Západem.

Kommersant v souvislosti s čínsko-ruským memorandem připomněl lednové zprávy z neoficiálních zdrojů, že Rusko vyloučili z expertní skupiny posuzující perspektivy vytvoření stanice Gateway, obíhající okolo Měsíce, což je projekt amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Důvodem mohly být ustavičné stížnosti Moskvy na nedostatečnou roli v projektu. Dmitrij Rogozin poté prohlásil, že Rusko nikdy nebylo účastníkem amerického měsíčního programu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!