Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Buranovské babičky jedou pokořit Eurovizi

Ruské Buranovské babičky jedou pokořit Eurovizi 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské Buranovské babičky jedou pokořit Eurovizi 2012 | foto: ČTK/AP

MOSKVA Šest energických a optimisticky naladěných babiček v lidových krojích z malé vesničky u řeky Volhy způsobilo senzaci ve výběrovém kole, kde se rozhodovalo o tom, kdo letos bude reprezentovat Rusko na mezinárodní písňové soutěži Eurovize 2012.

Svým elánem při interpretaci písně Party for Everybody, v níž se mísí angličtina s rodnou udmurtštinou, uchvátily nejen odbornou porotu, ale i televizní diváky.

Folklorní skupina Buranovské babičky z obce Buranovo v Udmurtské autonomní republice na východě evropské části Ruska s průměrným věkem kolem 70 let porazila v klání 24 soutěžících včetně favoritů - dua Julija Volkovová a Dima Bilan.

Zpěvačky v tradičních červených krojích, s šátky na hlavě a v lýkových střevících známých jako láptě se kolébaly v rytmu písně Party for everbody, come on and dance.

Jejich vítězný hit začíná tradičním folklorním nápěvem, ale pak se mění v moderní rychlou píseň. Refrén zpívají anglicky, ale zbytek v rodné udmurtštině, která patří k ugrofinské skupině jazyků.

Buranovské babičky se začaly dostávat do povědomí v roce 2008, když zazpívaly v udmurtštině několik písní známých ruských interpretů. Za čtyři roky se z nich staly estrádní hvězdy. V roce 2010 se umístily jako třetí v ruském finále pro Eurovizi. Ve svém repertoáru mají například píseň Yesterday od Beatles, samozřejmě v udmurtštině.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zpíváme prostě to, co cítíme a to se taky nejvíce dotýká lidí," řekla babička Olga listu Vesti.

Skupina pořádá koncerty, aby shromáždila peníze na stavbu kostela ve své obci s 650 obyvateli. "To je náš jediný cíl. Babky nepotřebují slávu, ani bohatství. Máme rodiny, máme domov, máme bohudíky všechno, co potřebujeme pro život," dodala Olga.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Buranovské babičky budou Rusko reprezentovat v květnu na 57. ročníku Eurovize v Baku, hlavním městě kavkazského Ázerbájdžánu.

Na soutěži, která je velmi populární zejména v severských, balkánských či postsovětských státech, proti nim bude jako konkurent stát například další důchodce, pětasedmdesátiletý zpěvák Engelbert Humperdinck reprezentující Velkou Británii.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...