Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko nemá na nový oblek pro Lenina

Magazín

  12:52
MOSKVA - Hospodářská krize prý postihla i šatník vůdce bolševické revoluce Vladimíra Lenina, jehož nabalzamované tělo se nachází v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí u zdí Kremlu. List Trud dnes napsal, že kvůli ekonomickým potížím se Leninovo tělo tentokráte muselo obejít bez nového obleku, ačkoli by nový šat už dávno potřeboval.

Vladimir Iljič Lenin. foto: foto archiv

Lenin původně spočíval v mauzoleu ve vojenském stejnokroji, než jej po 17 letech převlékli do civilu. Oblek se mění každé tři roky. Protože však chybějí peníze, má na sobě vůdce revoluce šaty z roku 2003.

Šaty se šijí na zakázku z drahé švýcarské látky, kterou si Lenin kdysi oblíbil. Střih se však od té doby změnil v souladu se současnou módou. Nyní se šaty sice nemění, ale alespoň se pečlivě čistí při pravidelné údržbě ostatků každé dva měsíce. Během této procedury se tělo noří do zvláštní lázně s roztokem z bylin s balzamujícím účinkem.

V. I. Lenin je v Rusku stále populární. Řada Rusů na něj nedá dopustit a zrušení mauzolea by jim zřejmě bylo proti mysli.

Peníze podle odborníků ještě citelněji chybějí na tuto údržbu. "Stát od roku 1992 nedal ani kopějku, a to do toho ještě udeřila krize," postěžoval si listu Jurij Děnisov-Nikolskij, ředitel výzkumného ústavu léčiv, který se na péči o Leninovo mumifikované tělo podílí. Ale zůstává přesvědčen, že díky jedinečné ruské technologii balzamování Lenin vydrží "ještě sto let".

Až dosud ruští experti ujišťovali, že udrží ostatky v současném stavu neomezeně dlouho.

Vstup do mauzolea je bezplatný, o náklady na péči o tělo vůdce světového proletariátu se stará nadace Leninovo mauzoleum a sponzoři. Ti by se prý mohli ukázat štědří zvláště ve středu, kdy od Leninova narození uplyne 139 let.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Mohlo by vás zajímat