21. dubna 2009 12:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rusko nemá na nový oblek pro Lenina

Vladimir Iljič Lenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Iljič Lenin | foto: foto archiv

MOSKVA Hospodářská krize prý postihla i šatník vůdce bolševické revoluce Vladimíra Lenina, jehož nabalzamované tělo se nachází v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí u zdí Kremlu. List Trud dnes napsal, že kvůli ekonomickým potížím se Leninovo tělo tentokráte muselo obejít bez nového obleku, ačkoli by nový šat už dávno potřeboval.

Lenin původně spočíval v mauzoleu ve vojenském stejnokroji, než jej po 17 letech převlékli do civilu. Oblek se mění každé tři roky. Protože však chybějí peníze, má na sobě vůdce revoluce šaty z roku 2003.

Šaty se šijí na zakázku z drahé švýcarské látky, kterou si Lenin kdysi oblíbil. Střih se však od té doby změnil v souladu se současnou módou. Nyní se šaty sice nemění, ale alespoň se pečlivě čistí při pravidelné údržbě ostatků každé dva měsíce. Během této procedury se tělo noří do zvláštní lázně s roztokem z bylin s balzamujícím účinkem.

V. I. Lenin je v Rusku stále populární. Řada Rusů na něj nedá dopustit a zrušení mauzolea by jim zřejmě bylo proti mysli.

Peníze podle odborníků ještě citelněji chybějí na tuto údržbu. "Stát od roku 1992 nedal ani kopějku, a to do toho ještě udeřila krize," postěžoval si listu Jurij Děnisov-Nikolskij, ředitel výzkumného ústavu léčiv, který se na péči o Leninovo mumifikované tělo podílí. Ale zůstává přesvědčen, že díky jedinečné ruské technologii balzamování Lenin vydrží "ještě sto let".

Až dosud ruští experti ujišťovali, že udrží ostatky v současném stavu neomezeně dlouho.

Vstup do mauzolea je bezplatný, o náklady na péči o tělo vůdce světového proletariátu se stará nadace Leninovo mauzoleum a sponzoři. Ti by se prý mohli ukázat štědří zvláště ve středu, kdy od Leninova narození uplyne 139 let.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz