Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko si užívá zimy, Moskvu ale čekají mrazy

Magazín

  12:20
MOSKVA - Rusko si v těchto dnech konečně dopřává pořádné zimy, která se zatím zemi spíš vyhýbala. Dokonce i v Jakutsku bylo dosud neobvyklé teplo, když teploty dosahovaly jen deseti stupňů mrazu místo obvyklé čtyřicítky.

Rusové si užívají sníh foto: Reuters

Sibiř ovládl tuhý mráz, který o víkendu dorazí i do Moskvy. Radnice ruské metropole proto vyhlásila nejvyšší pohotovost.

Moskevský místostarosta Pjotr Birjukov svolal operativní poradu, aby prověřil připravenost posypových vozů, záchranářů, zdravotníků a hasičů. Během příštích čtrnácti dnů má být v Moskvě jasno a teploty mají klesnout až na minus 30.

V Krasnojarsku neodradí otužilce ani teplota -26 stupňů

V moskevském parku vyrostlo město sněhuláků

Tuhé mrazy už dorazily na Sibiř. V okolí Bajkalského jezera vyhnaly nízké teploty smečky vlků do blízkosti lidských obydlí, kde šelmy zadávily stovky ovcí, ale i mnoho kusů dobytka a koní.

V okolí města Ulan-Ude, kde v minulých dnech naměřili padesát stupňů pod nulou, se vlci přemnožili tak, že radnice uvolnila čtyři miliony rublů na jejich odstřel. Za mrtvého vlka platí v Ulan-Ude 5000 rublů (3200 korun).

Šestasedmdesátiletý Viktor Gavěnko musí každý den odhazovat tuny sněhu, aby se vůbec dostal k pitné vodě

Vzácný bílý tygr Chán v krasnojarské zoo na Sibiři

V Ťumeňské oblasti kvůli počasí zrušili školní výuku, protože školáci museli často dlouhou cestu do školy vážit při teplotách 25 až 30 stupňů mrazu. Zdravotníci občanům doporučili zvýšit příjem rybího tuku v zájmu posílení obranyschopnosti organismu.

"Nestydaté spekulování" s krytými parkovišti

V Barnaulu na jihu Ruska kvůli nízkým teplotám prudce stoupla poptávka po krytých automobilových stáních. Místa v zastřešených parkovištích jsou na týdny zamluvená a podle místních médií se stala předmětem "nestydatých spekulací".

Kvůli stávkujícím autobateriím se výrazně zvýšily nároky na městskou hromadnou dopravu.

Prakticky na celém území Sibiře se teploty v těchto dnech pohybují mezi 30 a 50 stupni mrazu. Příčinou je mimořádně mohutná tlaková výše, jejíž střed meteorologové umístili nad město Syktyvkar v Republice Komi.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat