Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko si užívá zimy, Moskvu ale čekají mrazy

Magazín

  12:20
MOSKVA - Rusko si v těchto dnech konečně dopřává pořádné zimy, která se zatím zemi spíš vyhýbala. Dokonce i v Jakutsku bylo dosud neobvyklé teplo, když teploty dosahovaly jen deseti stupňů mrazu místo obvyklé čtyřicítky.

Rusové si užívají sníh foto: Reuters

Sibiř ovládl tuhý mráz, který o víkendu dorazí i do Moskvy. Radnice ruské metropole proto vyhlásila nejvyšší pohotovost.

Moskevský místostarosta Pjotr Birjukov svolal operativní poradu, aby prověřil připravenost posypových vozů, záchranářů, zdravotníků a hasičů. Během příštích čtrnácti dnů má být v Moskvě jasno a teploty mají klesnout až na minus 30.

V Krasnojarsku neodradí otužilce ani teplota -26 stupňů

V moskevském parku vyrostlo město sněhuláků

Tuhé mrazy už dorazily na Sibiř. V okolí Bajkalského jezera vyhnaly nízké teploty smečky vlků do blízkosti lidských obydlí, kde šelmy zadávily stovky ovcí, ale i mnoho kusů dobytka a koní.

V okolí města Ulan-Ude, kde v minulých dnech naměřili padesát stupňů pod nulou, se vlci přemnožili tak, že radnice uvolnila čtyři miliony rublů na jejich odstřel. Za mrtvého vlka platí v Ulan-Ude 5000 rublů (3200 korun).

Šestasedmdesátiletý Viktor Gavěnko musí každý den odhazovat tuny sněhu, aby se vůbec dostal k pitné vodě

Vzácný bílý tygr Chán v krasnojarské zoo na Sibiři

V Ťumeňské oblasti kvůli počasí zrušili školní výuku, protože školáci museli často dlouhou cestu do školy vážit při teplotách 25 až 30 stupňů mrazu. Zdravotníci občanům doporučili zvýšit příjem rybího tuku v zájmu posílení obranyschopnosti organismu.

"Nestydaté spekulování" s krytými parkovišti

V Barnaulu na jihu Ruska kvůli nízkým teplotám prudce stoupla poptávka po krytých automobilových stáních. Místa v zastřešených parkovištích jsou na týdny zamluvená a podle místních médií se stala předmětem "nestydatých spekulací".

Kvůli stávkujícím autobateriím se výrazně zvýšily nároky na městskou hromadnou dopravu.

Prakticky na celém území Sibiře se teploty v těchto dnech pohybují mezi 30 a 50 stupni mrazu. Příčinou je mimořádně mohutná tlaková výše, jejíž střed meteorologové umístili nad město Syktyvkar v Republice Komi.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...