21. září 2007 8:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rusko: Území pod Arktidou je naše

Ruské ponorky poprvé přistály na dne Arktidy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské ponorky poprvé přistály na dne Arktidy. | foto: ČTK

MOSKVA Nedávno se podořil speciální ruská ponorka na dno Severního ledového oceánu. Kromě odebírání vzorů měl za úkol zjistit, k jakému státu patří dno severního pólu. Rusko nyní prohlásilo: máme důkaz, že území je naše.

Ruská expedice, která v srpnu zkoumala dno Severního ledového oceánu, údajně přinesla důkazy, že podmořský horský řetězec Lomonosovův práh je součástí kontinentálního šelfu Ruska. S odvoláním na prohlášení ruského ministerstva přírodních zdrojů to ve čtvrtek napsal server BBC News.

Podle ministerstva má Lomonosovův práh stejnou geologickou strukturu jako ruský kontinentální šelf, a je proto součástí ruské zemské masy. Na základě mezinárodní konvence o mořském právu by tak Moskva měla právo na využívání jeho předpokládaného nerostného bohatství.

Rusko doufá, že se v Arktidě skrývají především velké zásoby ropy a plynu, jejichž těžbu v budoucnu umožní globální oteplování. Tuto oblast si ale nárokují i další státy - mimo jiné Spojené státy, Kanada nebo Dánsko. Spor o vlastnictví práv na hospodářské využívání Arktidy se rozhořel poté, co tající arktický ledovec otevřel prostor pro možné ekonomické pronikání do kdysi nepřístupných oblastí.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz