Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rusku hrozí zánik 50 domorodých jazyků. Zachraňují je slabikáře i názvy ulic

Ruský občan - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský občan - ilustrační | foto: Reuters

MOSKVA Ze 156 jazyků původních domorodých národů, žijících v Rusku v 19. století, zaniklo sedm a dalším pěti desítkám hrozí stejný osud. Upozornila na to rada pro lidská práva, působící jako poradní sbor ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle rady jde nejen o kulturní, ale i o politický problém, vyvolaný i netečností úřadů.

Například jazykem sibiřského kmene Jugi, který ještě v roce 2002 ovládalo 131 lidí, už nemluví nikdo. V písemné podobě tento jazyk nikdy neexistoval. V současnosti je považován za zaniklý, poznamenal server Newsru.com.

Ztraceny jsou i místní dialekty řeči Ainů, kteří v Rusku žili na dolním toku Amuru, na Kamčatce, Sachalinu a na Kurilských ostrovech. Při sčítání lidu v roce 2010 se k Ainům v Rusku hlásilo ještě 109 lidí, nikdo však už ainštinu dávno neovládá. Příslušníci tohoto malého domorodého kmene v současnosti žijí hlavně v Japonsku.

Ještě v minulém století zanikl i ubichský jazyk z podhůří Kavkazu; většinu vzpurného kmene z okolí černomořského letoviska Soči vysídlila carská vláda do Turecka. Tam v roce 1992 zemřel i poslední člověk, který touto řečí mluvil.

Jazyky lze zachránit

Jazykem Oroků, žijících svého času v polárních končinách Sibiře a Dálného východu, hovoří v současnosti nejvýše deset lidí po celém Rusku. Ale několik nadšenců začalo v jedné vsi na Sachalinu učit děti tuto řeč za pomoci slabikáře, vydaného před osmi lety.

Ale i mizející jazyky lze zachránit. Příkladem má být nivchština, kterou se na Sachalinu podařilo vzkřísit za pomoci jednoduchých opatřeních, jako bylo uvedení názvů autobusových zastávek či vyvěšení cenovek v této řeči v místních obchodech, jakož i rozšířením výukového programu. V Mordvinsku se domorodé jazyky snaží zachránit i za pomoci trojjazyčných tabulí s názvy ulic, rozšířenou výukou, vydáváním časopisů a knih i rozhlasovým vysíláním.

Většinou však státní úřady podle listu Nězavisimaja gazeta nejeví zájem pomoci. Na záchranu ale jen síly nadšenců a místních samospráv nestačí.

Rada proto žádá prezidenta Putina o přijetí zákona, který by pomohl zachovat jazykovou různorodost národů Ruska, a to zejména na Sibiři a Dálném východě. Součástí předlohy by podle ochránců lidských práv měla být i hmotná pobídka v podobě odpuštění daní a vyplacení milionu rublů (necelých 400 000 Kč) za čtvrté a každé další dítě v případě rodičů z domorodých národů, čítajících méně než tisíc lidí.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
OFFICE MANAGER

Grafton Recruitment Praha
Pardubický kraj
nabízený plat: 33 000 - 35 000 Kč