Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejsevernější čaj na světě se pěstuje v Rusku. Pil ho už Brežněv

Čajovna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čajovna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

SOČI Rusko produkuje čaj nejseverněji na světě, v oblasti Soči, kde se budou v únoru konat zimní olympijské hry. Je to exotická rostlina v zemi chladu, píše agentura AFP. Stovky hektarů čajovníků se pěstují v průmyslovém množství na svazích Dagomysu, přímořského letoviska ležícího 1600 kilometrů jižně od Moskvy, kde byly první zelené keře s bílými květy zasazeny v roce 1903, ke konci carské éry.

Subtropické klima tohoto regionu na březích Černého moře, ležícího ve stejné zeměpisné šířce jako francouzské Azurové pobřeží, umožňuje pěstovat v Rusku čaj, kulturu, kterou spotřebitel převážně spojuje se zeměmi jako jsou Indie a Čína.

"Čaj z oblasti Soči je nejsevernější čaj na světě, více na sever už ho pěstovat nelze," vysvětluje Vjačeslav Moroz, ředitel Dagomysčaje, největšího z podniků, které produkují nápoj z oblasti Velkého Soči patřící ke Krasnodarském kraji. Čajovník potřebuje teplé a vlhké podnebí, ale chlad může být rovněž předností, zdůrazňuje Moroz.

Produkce čaje je ekologická

"V zimě v oblasti Soči teplota klesá pod bod mrazu, a proto se tu nevyskytují případní paraziti, kteří mohou čaj napadat." konstatuje. "Nemusíme proto používat pesticidy a produkce čaje je tak ekologičtější," dodává.

Podnik má asi 600 hektarů čajovníků na kopcích tyčících se nad Černým mořem a produkuje zhruba 500 tun čaje ročně. Zelené lístečky se sbírají třikrát do roka, od dubna do října, především s použitím techniky, ale ty nejmenší se musejí sbírat ručně.

Lístky se pak dopravují nákladními automobily do blízkého závodu. Zde se čistí, nadrobno řežou a třídí na dvou výrobních linkách, z nichž jedna je určena pro černý čaj a druhá pro zelený. Oba čaje se vyrábějí z lístků jednoho čajovníku. O konečné barvě rozhoduje doba oxidace lístků: černý čaj prochází delší oxidací než zelený. Na jeden kilogram čaje je zapotřebí 4,5 kilogramu lístků. Konečný produkt se nakonec dává do krabiček nebo do sáčků.

Ruský čaj jako luxusní zboží

Podnik, který svou zastaralou infrastrukturu zdědil z dob Sovětského svazu, se pozvolna modernizuje, říká jedna z nejstarších pracovnic Nina Vachručevová, jejímž úkolem je bdít nad kvalitou čaje opouštějícího podnik.

"Za posledních 20 let se úroveň vybavení hodně změnila. Dříve, když se pracovalo ručně, bylo možno dělat balíčky jen o 50 a 100 gramech. Dnes můžeme vyrábět mnoho dárkových balení a nabízet produkt, který je pro Rusko především exotický," zdůrazňuje. "Ti, kdo si zvykli pít krasnodarský čaj, pak už žádný jiný nechtějí, protože se jim zdá příliš silný," dodává.

Několik kilometrů odsud, výše v horách, si milovníci čaje přicházejí vychutnat svůj nápoj, jehož nejluxusnější verze se prodává v přepočtu za 30.000 korun jeden kilogram. Dagomysčaj prodává téměř všechnu svou produkci v Rusku, kde je velká obliba černého čaje, a něco na Ukrajině. V budoucnu hodlá exportovat i do Evropy.

Bude pro olympijské hry v Soči, které se budou konat od 7. do 23. února příštího roku, vyroben nějaký speciální čaj? "Nikoli," prohlašuje ředitel podniku a zdůrazňuje, že krasnodarský čaj je stejný pro všechny, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Je to ten čaj, co pilo kdysi politbyro a šéf strany Leonid Brežněv," zdůrazňuje.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Velká SUPERHERO soutěž: Vyhrajte 4 krabice speciální edice Pampers Pants
Velká SUPERHERO soutěž: Vyhrajte 4 krabice speciální edice Pampers Pants

Nenechte si ujít superhrdinskou soutěž o novou edici Pampers Pants. 10 výherců získá velkou zásobu super praktických plenek – natahovacích...