MOSKVA/PRAHA Zatímco evropští kuřáci jsou odsunováni na pokraj společnosti, v Rusku naopak ve velkém přibývá počet lidí, kteří se bez cigarety neobejdou. Pozoruhodná je přitom skutečnost, že tento nový trend se týká především žen.
Tento jev má své historické vysvětlení. V někdejším Sovětském svazu totiž prakticky žádná reklama na cigarety - a vlastně ani na jiné výrobky - neexistovala. Produkci tabáku měl pod kontrolou státní monopol, který na trh nikoho cizího nepustil. Jakmile se ale železná opona zhroutila, reklama se začala objevovat téměř ve všech sdělovacích prostředcích. A miliony Rusů se staly jejími snadnými oběťmi.
Cíl: dohonit Západ
Na rozdíl od západních konzumentů, kteří jsou nabídkou zboží unavení, byli občané Ruska k reklamě obzvlášť vnímaví. Tabákové firmy navíc pochopily, na co je třeba se soustředit. Rusové i Rusky totiž chtějí dohonit Západ. A právě cigareta je v reklamních kampaních prezentována jako symbol úspěšné západní společnosti. Důsledky masivních reklam jsou v Rusku patrné na každém kroku. Zatímco před 16 lety kouřilo v Rusku podle časopisu Tobacco Control sedm procent žen, před pěti lety to už bylo 15 procent, podle některých statistik dokonce 30 procent.
Podle sociologů jde především o výsledek prudkého růstu životní úrovně některých skupin ruského obyvatelstva. Ovšem i mezi nejchudšími bylo a je hodně kuřaček -ty však dávají přednost tradičním domácím, a hlavně levnějším, výrobkům.
Cigareta rovná se úspěch
O vzestup počtu žen, které se nechaly zlákat reklamou cigaretových monopolů, se zasloužily totiž především ženy úspěšné. Tedy podnikatelky a manažerky, zkrátka ty, které hodně cestují a vydělávají.
Ruští psychologové ale upozorňují ještě na to, že cigareta souvisí se stresem, ve kterém úspěšné Rusky žijí. Léčba nikotinem bývá v těchto případech osvědčená.
Podobně funguje i léčba alkoholem, což potvrzují i vědecké studie. Vlnu nadšení nedávno mezi milovnicemi alkoholu a cigaret vyvolala zpráva, že žena, která konzumuje „ostřejší“ nápoje, má zpravidla vyšší plat a větší úspěch v práci. V případě mužů je tomu ovšem právě naopak.
Ruští odborníci na trh práce z Vyšší školy ekonomiky v této souvislosti také zjistili, že žena holdující alkoholu má větší šance se seznámit s perspektivním mužem. Tento trend potvrzují i američtí vědci, jen je podle nich nutné určit hranici tolerance. Tedy množství, které může žena konzumovat, aniž by muže odpuzovala a ztrácela výkonnost. Ruský expert Vitalij Kim proto provedl nedávno výzkum, ze kterého vyplývá, že pozitivní vliv na mzdu má pití většího množství alkoholu zhruba 1krát až 3krát měsíčně. A spojení alkoholu a cigaret je jednoznačné - k vodce patří cigareta, traduje se na Rusi již desetiletí.