Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Rusové objevili v Arktidě unikátní komunitu vzácných mrožů. Napočítali přes 3000 jedinců

Kolonie mrožů na pobřeží Karského moře. foto: Reuters

Moskva - Ruští vědci objevili na pobřeží Karského moře početnou komunitu mrožů, uvedla agentura Reuters. Přirozené prostředí ploutvonožců v těchto místech Severního ledového oceánu přitom ohrožuje úbytek ledu i lidská činnost. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) v roce 2016 označil mrože atlantského za téměř ohrožený druh a odhadl počet jeho dospělých jedinců na planetě na 12 500.
  11:50

Nově odhalená kolonie, tedy místo, na němž se mroži shromažďují, rozmnožují a socializují, se nachází na odlehlém ruském poloostrově Jamal. Odborníci tam minulý měsíc napočítali přes 3000 jedinců.

Shromaždiště mrožů obvykle vznikají na ledových krách nebo na arktických ostrovech. Jenže led kvůli teplejšímu klimatickému cyklu roztává a přirozenému prostředí mrožů neprospívá ani průzkum ropy a zemního plynu a arktická lodní doprava.

Mrož atlantský z nově objevené kolonie.
Přirozené prostředí ploutvonožců ohrožuje úbytek ledu i lidská činnost.

Objevená kolonie je unikátní, protože její součástí jsou samice, samci a také různě stará mláďata, uvedl Alexandr Sokolov, badatel z Ruské akademie věd. Sokolov objev přirovnal k laboratoři pod širým nebem.

Podle Andreje Boltunova, vedoucího expedice k mroží komunitě na Jamalu, je nález shromaždiště dokladem, že se populace mrožů atlantských vzpamatovává. Badatelé ale podle Boltunova budou mít ještě mnoho práce, pokud budou chtít porozumět tomu, čím se arktická pláž na Jamalu stala pro mrože natolik atraktivní a jaké další kroky by měly být na jejich ochranu podniknuty.

Než byl lov mrožů pro komerční účely v polovině 20. století zakázán, ohrožovala tyto mořské savce především nadměrná honba za jejich tukem a kly.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...