21. května 2010 12:39 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Růžový Hitler v reklamě pro mládež. Sicilané vidí rudě

Plakát ruzovy Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakát ruzovy Hitler | foto: Reprofoto

ŘÍM Obří plakáty s německým diktátorem Adolfem Hitlerem vzbudily vášnivou debatu v Itálii. Vůdce je na nich oblečen v růžové uniformě a místo hákového kříže má na ruce červené srdce. Jedná se o svéráznou reklamu na módní řadu oblečení pro mladé, která zaplavila ulice Palerma, největšího sicilského města.

"Změň svůj styl, nenásleduj svého vůdce," zní slogan na plakátu.  Jenže spoustu obyvatel reklama uráží a volají po tom, aby byla okamžitě odstraněna. Starostovi Palerma si na plakáty stěžoval i městský radní ze středolevé Demokratické strany Rosario Filoramo.

"Použít portrét osoby zodpovědné za nejhorší kapitoly minulého století je urážlivý k ústavním principům naší země a našim obyvatelům," citoval politika britský list The Daily Telegraph.

Mít svůj styl a nejít s davem
"Hitlerův obličej na plakátu nemůžeme pominout jako nevinné reklamní sdělení," prohlásil další místní úředník Fabrizio Ferrandelli.

Reklamní agentura, která s nápadem přišla však reakce hodnotí jako přehnané. Jejich záměrem prý bylo motivovat mladé lidi k tomu, aby se při výběru módy nenechali strhnout davem.

"Zesměšnili jsme Hitlera způsobem, který naláká mladé lidi k tomu, aby si vytvořili svůj vlastní styl a nenechali se ovlivnit svými vrstevníky," prohlásil jeden ze zaměstnanců agentury Daniele Manno. Navíc, obyvatelé Palerma by se teď měli připravit na další vlnu reklam – tentokrát s čínským vůdcem Mao Ce-tungem.

vasVladimíra Rozmanová