Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ryby cítí bolest

Ryba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ryba - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Vědci i neodborná veřejnost se již léta přou o to, jestli jsou ryby schopny pociťovat bolest. Ochránci zvířat jsou přesvědčeni, že ano. Protestují vždy, když je těmto „němým tvářím“ ubližováno. Nyní jim skupina vědců dává za pravdu a potvrzuje, že bolest cítí opravdu i ryby.

Během experimentu byly použity zlaté rybičky, které byly vystaveny vysoké teplotě. Výzkumní pracovníci rozdělili zkoumané tvory na polovinu. Jedné polovině podali injekci morfia, zatímco druhá polovina zůstala bez tohoto tišícího léku. O tomto výzkumu informoval britský list The Independent.

Po dvou hodinách se u ryb, které morfium nedostaly, projevily známky strachu a ostražitosti vůči svému okolí. Podle norských a amerických odborníků to znamená, že podobně špatnou zkušenost již mají a že si ji pamatují. Proto vyvracejí teorii, že ryby necítí bolest a jejich chování je založeno na reflexech. „Výsledky nám ukázaly, že se nejedná o pouhý reflex,“ řekl Joseph Garner z Purdue University v Indianě. „Skutečnost, že se jejich chování takto radikálně změnilo, opravdu naznačuje spojení dřívější zkušenosti s pamětí. Jde tak o více než o reflex. Věřím tak, že ryby opravdu cítí bolest,“ dodal vědec.

Použili ohřívací obleky
Zlaté rybičky byly po dobu testu „zabaleny“ do malých speciálních oblečků, které obsahovaly tepelné fólie ohřívající jejich těla. Podobné se používají v leteckém průmyslu. Aby nedošlo k jejich poranění, byla horní hranice bezpečnosti 50 °C, Když se teplota vyšplhala na 38 °C, u obou skupin ryb se začaly projevovat stejné „únikové“ tendence. Kmitaly ocasem a jejich těla byla silně pokroucená. Když to vědci zaznamenali, vypnuli teplo, aby jim neublížili.

Vliv morfia byl zpozorován až poté, co byly rybičky vráceny do svého domovského prostředí. „Ryby, kterým nebylo podáno morfium, se „vznášely“ a byly méně aktivní. To jsou znaky obrany a strachu,“ potvrdil Garner. Zároveň dodal, že podle něj to je spojené se špatnou zkušeností z minulosti. „Po dvou hodinách to lze jen těžko popisovat jako reflex,“ řekl.

Mluvčí společnosti na ochranu zvířat RSPCA závěry výzkumu vítá. „Vždycky jsme věřili, že v takovýchto diskutabilních případech existuje možnost, že i ryby cítí bolest,“ dodal.

Vědci z norské veterinářské školy a z Purdue University museli při experimentu přizpůsobit techniky na zjišťování bolesti u suchozemských zvířat. Ty většinou stojí na vyhřívané podložce a při zvýšení teploty vrtí ocasem a sliní. Psi si navíc olizují tlapy. Tím, že nyní použili tepelné oblečky, mohli provést rovnocenný test také s rybami.

Dřívější průzkumy ukázaly, že ryby mají nervový systém, který reaguje na bolest. Bylo zjištěno, že v oblasti jejich hlavy je 58 nervových receptorů. Podle některých vědců to ale nestačilo k tomu, aby mohli tvrdit, že bolest cítí. Většina z nich se shodovala na tom, že jde jen o reflex. Reflexní chování se ale od pocitu bolesti liší tím, že bolest si tvor dokáže zapamatovat a opětovně si ji připomenout.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...