18. října 2010 14:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rychlé občerstvení lákalo: k hašiši dostanete hamburger zdarma

Kuřák marihuany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák marihuany | foto: Lidové noviny

VARŠAVA Od té doby, co Česká republika již nepostihuje vlastnictví drog pro osobní potřebu, cestuje ke svému jižnímu sousedovi řada Poláků. Polští politici jsou na pozoru. České liberální zákony přitahují kuřáky marihuany dokonce i z Nizozemska, napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Nenápadný stánek na cheeseburgery a hranolky v příhraničním Českém Těšínu byl mezi mladými Poláky proslulý. Na české straně hned za Mostem přátelství přes říčku Olši, která polskou a českou část města odděluje, se mohli kuřáci zásobit cenově výhodným hašišem. Kdo si zde koupil konopnou drogu, dostal k tomu zdarma hamburger a hranolky. Zákazníci byli téměř výhradně Poláci. Pocházeli ze sousedního Těšína (Cieszyn) v polské části Slezska.

Přijížděli dokonce i z Krakova, protože fritovací stánek velebil své služby také na internetu. Po intervenci polských úřadů stánek česká policie nakonec uzavřela. Ačkoli bylo v Česku držení drog od začátku roku rozsáhle legalizováno, obchod s narkotiky totiž zůstává nadále trestný.

"Češi veřejně kouří hašiš a nikdo je za to netrestá"
V Česku by zůstaly obě oči kvůli stánku přimhouřeny. Ale pět set metrů severně v Polsku vyvolal zmíněný obchodní model bouři nevole. "Jak máme před drogami chránit mládež, když naši sousedi veřejně kouří hašiš a nikdo je za to ani jednou nepotrestá?" dělal si starosti těšínský starosta Bogdan Ficek v místním vydání listu Gazeta Wyborcza. Na rozdíl od Česka vede Polsko již několik let přísnou protidrogovou politiku.

Jižní soused Polska na počátku roku svůj nonšalantní přístup k drogovým konzumentům navíc uzákonil. Od přistoupení k Evropské unii v roce 2004 jsou Češi evropské jedničky ve spotřebě konopných drog.

Česko láká i Holanďany
Novela, která dnes do Česka láká samotné Nizozemce, dovoluje mimo jiné mít pro vlastní potřebu 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jeden gram kokainu a pět tablet LSD. Kromě toho smí každý dospělý pěstovat až pět rostlinek konopí a čtyřicet halucinogenních hub.

V Polsku si nad tímto seznamem nevěřícně mnou oči. V zemi nad Vislou stačí již několik gramů hašiše k tučné pokutě a v opakovaných případech také k šesti měsícům za mřížemi.

Loni padlo za nezákonné držení drog přes 9000 rozsudků. Každý dvanáctý z 5500 odsouzených kuřáků marihuany je rovněž dealerem. Sami konzervativní politici proto dosavadní protidrogový postup v Polsku považují za míjející se účinkem. Na konci srpna předložila pravicově liberální vláda v parlamentu nový drogový zákon, který má prokurátorům umožnit zastavit stíhání za držení omezeného množství slabých drog. To ale nepřekáželo varšavským policistům v tom, aby před několika týdny zatkli několik desítek mladých, kteří před polským Sejmem demonstrovali za legalizaci konopných drog.

V polském Těšíně se prozatím sází na intenzivní protidrogovou osvětu ve školách a zesílené policejní kontroly. První výsledky městské policie hovoří jasně: ve srovnání s loňskem bylo mezi lednem a červnem zaznamenáno více případu držení hašiše. Počet dopadených překupníků vzrostl z jednoho na sedmnáct.

V Česku by přitom měla další liberalizace pokračovat. V květnu pochodovaly Prahou tisíce lidí za podstatné rozšíření legálních pěstíren konopí. Vše přitom začalo před deseti lety, když tehdejší prezident omilostnil jednoho odsouzeného kuřáka marihuany. "Kdybych tak neučinil, nemohl bych se už vícekrát podívat do zrcadla," řekl Václav Havel, který kdysi býval náruživým kuřákem cigaret.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...