Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rychlé občerstvení lákalo: k hašiši dostanete hamburger zdarma

Magazín

  14:29
VARŠAVA - Od té doby, co Česká republika již nepostihuje vlastnictví drog pro osobní potřebu, cestuje ke svému jižnímu sousedovi řada Poláků. Polští politici jsou na pozoru. České liberální zákony přitahují kuřáky marihuany dokonce i z Nizozemska, napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Kuřák marihuany foto: Lidové noviny

Nenápadný stánek na cheeseburgery a hranolky v příhraničním Českém Těšínu byl mezi mladými Poláky proslulý. Na české straně hned za Mostem přátelství přes říčku Olši, která polskou a českou část města odděluje, se mohli kuřáci zásobit cenově výhodným hašišem. Kdo si zde koupil konopnou drogu, dostal k tomu zdarma hamburger a hranolky. Zákazníci byli téměř výhradně Poláci. Pocházeli ze sousedního Těšína (Cieszyn) v polské části Slezska.

Přijížděli dokonce i z Krakova, protože fritovací stánek velebil své služby také na internetu. Po intervenci polských úřadů stánek česká policie nakonec uzavřela. Ačkoli bylo v Česku držení drog od začátku roku rozsáhle legalizováno, obchod s narkotiky totiž zůstává nadále trestný.

"Češi veřejně kouří hašiš a nikdo je za to netrestá"
V Česku by zůstaly obě oči kvůli stánku přimhouřeny. Ale pět set metrů severně v Polsku vyvolal zmíněný obchodní model bouři nevole. "Jak máme před drogami chránit mládež, když naši sousedi veřejně kouří hašiš a nikdo je za to ani jednou nepotrestá?" dělal si starosti těšínský starosta Bogdan Ficek v místním vydání listu Gazeta Wyborcza. Na rozdíl od Česka vede Polsko již několik let přísnou protidrogovou politiku.

Jižní soused Polska na počátku roku svůj nonšalantní přístup k drogovým konzumentům navíc uzákonil. Od přistoupení k Evropské unii v roce 2004 jsou Češi evropské jedničky ve spotřebě konopných drog.

Česko láká i Holanďany
Novela, která dnes do Česka láká samotné Nizozemce, dovoluje mimo jiné mít pro vlastní potřebu 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jeden gram kokainu a pět tablet LSD. Kromě toho smí každý dospělý pěstovat až pět rostlinek konopí a čtyřicet halucinogenních hub.

V Polsku si nad tímto seznamem nevěřícně mnou oči. V zemi nad Vislou stačí již několik gramů hašiše k tučné pokutě a v opakovaných případech také k šesti měsícům za mřížemi.

Loni padlo za nezákonné držení drog přes 9000 rozsudků. Každý dvanáctý z 5500 odsouzených kuřáků marihuany je rovněž dealerem. Sami konzervativní politici proto dosavadní protidrogový postup v Polsku považují za míjející se účinkem. Na konci srpna předložila pravicově liberální vláda v parlamentu nový drogový zákon, který má prokurátorům umožnit zastavit stíhání za držení omezeného množství slabých drog. To ale nepřekáželo varšavským policistům v tom, aby před několika týdny zatkli několik desítek mladých, kteří před polským Sejmem demonstrovali za legalizaci konopných drog.

V polském Těšíně se prozatím sází na intenzivní protidrogovou osvětu ve školách a zesílené policejní kontroly. První výsledky městské policie hovoří jasně: ve srovnání s loňskem bylo mezi lednem a červnem zaznamenáno více případu držení hašiše. Počet dopadených překupníků vzrostl z jednoho na sedmnáct.

V Česku by přitom měla další liberalizace pokračovat. V květnu pochodovaly Prahou tisíce lidí za podstatné rozšíření legálních pěstíren konopí. Vše přitom začalo před deseti lety, když tehdejší prezident omilostnil jednoho odsouzeného kuřáka marihuany. "Kdybych tak neučinil, nemohl bych se už vícekrát podívat do zrcadla," řekl Václav Havel, který kdysi býval náruživým kuřákem cigaret.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat