130 let
Sklizeň jablek (ilustrační foto).

Sklizeň jablek (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Sadař ze Svinčanu u Pardubic odhání krupobití dělem, letos ho použil sedmkrát

Magazín
  •   6:00
SVINČANY - Sadař Jaroslav Nevole ze Svinčan na Pardubicku se proti nepřízni počasí brání protikroupovým dělem. Rázovou vlnou rozmělní kroupy na sníh nebo déšť. Letos ho použil sedmkrát a kroupy sady nepostihly. Před dvěma lety sadař přišel kvůli krupobití téměř o celou úrodu jablek a dalšího ovoce, což mu způsobilo milionové škody.

„Měli jsme milionové škody. Byla to poslední kapka, kdy jsem se rozhodl, že proti tomu musím něco dělat,“ řekl Nevole. Byl patrně první, který si dělo v Česku pořídil.

„Můj zaměstnanec, který tady v červenci jezdil, když byla bouřka, říkal, že padal sníh. To by se mělo dít, eventuální kroupy se rozpustí na déšť nebo na sníh,“ řekl Nevole.

Sítě proti kroupám jsou podle Sadaře drahé, na jeden hektar vyjdou až na 400 000 korun. Rázové dělo ho stálo 1,2 milionu korun a ochrání mu na 120 hektarech tři čtvrtiny stromů.

Dělo je velký zelený kontejner s trychtýřovým komínem. Rázové vlny vytváří s pomocí acetylenu, který je v tlakových lahvích. Vzduchové dmychalo vžene acetylen do spalovací komory v komíně, elektrická jiskra pak odpálí dělo.

Sadař zařízení ovládá přímo na místě nebo s pomocí textové zprávy. Počasí sleduje na internetu, když hrozí krupobití, spustí ho. Dělo vydá ránu kolem 130 decibelů, ve vesnici se hluk sníží asi na polovinu.

„K dělu existuje i meteorologický radar, který odpaluje rány sám, ale byl už moc drahý. Měl jsem schůzku s občany a lidé si to nechali vysvětlit. Ve vesnici se dá hluk přirovnat jako z těžké nákladní dopravy,“ řekl sadař.

Sadař hospodaří na 120 hektarech, na 70 hektarech má jablka, většinou odrůdy Idared, Jonagold, Gloster nebo Gala, konzumenti nejvíc preferují červená a sladká jablka. Kromě toho Jaroslav Nevole pěstuje třešně, višně, hrušky a švestky.

„Letos jsme měli vynikající úrodu třešní, průměrnou u višní, slušnou úrodu jablek, horší to bylo se švestkami a hruškami. Oproti jiným sadařům jsem letos ještě dopadl dobře. V celé Evropě je letos asi o čtvrtinu méně ovoce, výkupní pěstitelské ceny jsou proto lepší,“ řekl Nevole.

Autor: ČTK