Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Saddám „tančí s ďáblem“

Saddám Husajn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saddám Husajn | foto: BOB STRONGAFP

TOKIO Zatímco bývalý irácký prezident Saddám Husajn tráví čas za mřížemi, jeho poslední literární dílo putuje do Japonska. Román, jehož arabský název překládají západní média jako Zmiz odsud, proklatče, se v zemi vycházejícího slunce začne prodávat v pátek.

Japonsko se tak stane vůbec první zahraniční zemí, kde se tato próza dostane na pulty knihkupců.

Japonská verze knihy se jmenuje Tanec ďábla a jeden její výtisk bude stát 1500 jenů (300 korun). „Není to obyčejný román. Je zároveň obviněním i předpovědí,“ prohlásil vydavatel Tokuma Shoten. Narážel tak na skutečnost, že Husajnův příběh alegoricky vyjadřuje vztahy mezi Irákem a Západem. „Četba Tance ďábla vám přiblíží pýchu a životní styl muže, který ovládá nejstarší civilizaci světa,“ tvrdí Shoten.

Hrdinný Salem
Kniha měla loni vyjít v Jordánsku, nachystaných deset tisíc kopií ale jordánská vláda na poslední chvíli stáhla - údajně proto, že se obávala narušení vztahů s Irákem.
Říká se, že Husajn román dokončil krátce před americkou invazí do Iráku v březnu 2003. Kniha tehdy vyšla anonymně, místo jména spisovatele se na ní skvěl nápis „od svého autora“.

Zápletka díla spočívá v boji hrdinného Araba Salema proti cizím vetřelcům, kteří chtějí svrhnout vládu v jeho městě. Literární kritici snadno rozpoznali, že postava Salema představuje samotného Saddáma Husajna. Jeho nepřáteli jsou samozřejmě Američané a Židé. Netřeba dodávat, že Salem je nakonec slavně porazí.

Kritici věří, že Salemovo vítězství má být věrným obrazem teroristického útoku na Spojené státy z 11. září 2001. Tento názor potvrzuje mimo jiné i fakt, že v příběhu dojde k zničení dvou věží, což je jasná paralela ke zkáze newyorských Dvojčat. Husajn se v knize také netajil svým názorem na opačné pohlaví: většina ženských hrdinek jsou cizoložnice a podvodnice.

Někteří odborníci se domnívají, že Husajn nesepsal celý román. Prý je autorem zápletky, kterou rozpracoval zvláštní výbor na iráckém ministerstvu informací a kultury. Exprezident údajně práci výboru průběžně schvaloval.

Zabiba a Saddám
Zmiz odsud, proklatče, není prvním Husajnovým pokusem proniknout do světa krásné literatury. Diktátor vydal minimálně dva další romány, a to Nedobytnou pevnost a irácký bestseller Zabiba a král.

Také Zabiba a král se hemží skrytou i méně skrytou symbolikou. Kniha vypráví o lásce mezi mocným králem Mezopotámie (Husajn) a prostou krásnou dívkou Zabibou, která představuje současný Irák. Zabibu krutě týrá její zlý manžel (Spojené státy), avšak král ji zachrání. Román šel v Iráku v roce 2000 na dračku a dokonce podle něj vznikla divadelní hra.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!