Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Saddám „tančí s ďáblem“

Magazín

  8:29
TOKIO - Zatímco bývalý irácký prezident Saddám Husajn tráví čas za mřížemi, jeho poslední literární dílo putuje do Japonska. Román, jehož arabský název překládají západní média jako Zmiz odsud, proklatče, se v zemi vycházejícího slunce začne prodávat v pátek.

Saddám Husajn před soudem, který ho soudí za masakr v šíitské vesnici Dudžail foto: BOB STRONGAFP

Japonsko se tak stane vůbec první zahraniční zemí, kde se tato próza dostane na pulty knihkupců.

Japonská verze knihy se jmenuje Tanec ďábla a jeden její výtisk bude stát 1500 jenů (300 korun). „Není to obyčejný román. Je zároveň obviněním i předpovědí,“ prohlásil vydavatel Tokuma Shoten. Narážel tak na skutečnost, že Husajnův příběh alegoricky vyjadřuje vztahy mezi Irákem a Západem. „Četba Tance ďábla vám přiblíží pýchu a životní styl muže, který ovládá nejstarší civilizaci světa,“ tvrdí Shoten.

Hrdinný Salem
Kniha měla loni vyjít v Jordánsku, nachystaných deset tisíc kopií ale jordánská vláda na poslední chvíli stáhla - údajně proto, že se obávala narušení vztahů s Irákem.
Říká se, že Husajn román dokončil krátce před americkou invazí do Iráku v březnu 2003. Kniha tehdy vyšla anonymně, místo jména spisovatele se na ní skvěl nápis „od svého autora“.

Zápletka díla spočívá v boji hrdinného Araba Salema proti cizím vetřelcům, kteří chtějí svrhnout vládu v jeho městě. Literární kritici snadno rozpoznali, že postava Salema představuje samotného Saddáma Husajna. Jeho nepřáteli jsou samozřejmě Američané a Židé. Netřeba dodávat, že Salem je nakonec slavně porazí.

Kritici věří, že Salemovo vítězství má být věrným obrazem teroristického útoku na Spojené státy z 11. září 2001. Tento názor potvrzuje mimo jiné i fakt, že v příběhu dojde k zničení dvou věží, což je jasná paralela ke zkáze newyorských Dvojčat. Husajn se v knize také netajil svým názorem na opačné pohlaví: většina ženských hrdinek jsou cizoložnice a podvodnice.

Někteří odborníci se domnívají, že Husajn nesepsal celý román. Prý je autorem zápletky, kterou rozpracoval zvláštní výbor na iráckém ministerstvu informací a kultury. Exprezident údajně práci výboru průběžně schvaloval.

Zabiba a Saddám
Zmiz odsud, proklatče, není prvním Husajnovým pokusem proniknout do světa krásné literatury. Diktátor vydal minimálně dva další romány, a to Nedobytnou pevnost a irácký bestseller Zabiba a král.

Také Zabiba a král se hemží skrytou i méně skrytou symbolikou. Kniha vypráví o lásce mezi mocným králem Mezopotámie (Husajn) a prostou krásnou dívkou Zabibou, která představuje současný Irák. Zabibu krutě týrá její zlý manžel (Spojené státy), avšak král ji zachrání. Román šel v Iráku v roce 2000 na dračku a dokonce podle něj vznikla divadelní hra.

Autoři:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat