Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šampaňské a pořádný dort. V USA frčí rozvodové večírky

Dětská oslava narozenin - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětská oslava narozenin - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LOS ANGELES Byla to oslava se vším, co k tomu patří. Christine se hodila do gala, přišli kamarádi, pilo se šampaňské, podával se pořádný dort. Tak Christine Beatonová z Los Angeles oslavila konec svého 19 let trvajícího manželství.

"Oslavovali jsme mě a můj nový život," vypráví 40letá žena. "Moc mi to pomohlo, dobře jsem se bavila a moc jsem si to užila," dodává.

Oslavovat rozvod? A pokud možno divoce a se spoustou kamarádů? Někteří lidé chtějí udělat za těžkým obdobím, za koncem svého manželství tlustou čáru a ještě to oslavit.

Oslava? Správně!

Proč také ne, myslí si Lois Tarterová, blogerka z New Yorku, která se specializuje na rozvody a která je autorkou knížky s názvem Rozvodový rituál: vstaň, vypadni ven a dělej něco se svým životem.

"Rozvod lidem život naprosto změní," říká Tarterová a vyzývá: "Měli bychom tomuto dni věnovat minimálně stejnou pozornost, jako to děláme v případě narozenin nebo svatby." Řešením je proto zorganizovat rozvodový večírek.

Povolání: plánovač rozvodových oslav

A tím už lze pověřit profesionály. Ve městech jako New York působí plánovači rozvodových oslav, kteří jsou obdobou organizátorů svateb a kteří nenechají nic náhodě, ať už jde o ubrousky nebo barvu pozvánek.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednou z nich je Alyssa Pettinatová z agentury Alinatos Events. Když před rokem s tímto podnikáním začínala, bylo jí jasné, že chce nabízet i rozvodové oslavy. "Je potřeba mít určitý druh smyslu pro humor, aby člověk mohl takové večírky organizovat a uměl si je užít," podotýká.

Přání zákazníků jsou často neobvyklá: pár popíchnutí bývalého nebo bývalé nesmí chybět. Pettinatová organizovala například oslavu, na níž podvedená žena spálila věci svého muže. Jiná hned na pozvánce požádala hosty, aby si s sebou vzali nezadané kamarády. Mnozí chtějí jen pořádně zapařit: přejí si cosi jako post-rozlučku se svobodou s mořem alkoholu a striptérkou nebo striptérem.

Může to ale jít i v klidu: někteří, kdo mají manželství za sebou, chtějí jen uspořádat oslavu pro své kamarády jako výraz vděčnosti za to, že v těžkých chvílích byli na jejich straně.

Snubní prsten je třeba pohřbít

Předsudků vůči rozvodovým oslavám ubývá, tvrdí blogerka Lois Tarterová, která je sama čas od času organizuje. "Tyto večírky se stávají normou, i když se stále vyskytují lidem, kterým přijdou divné," říká.

K TÉMATU:

Ve městech jako New York, Las Vegas a Los Angeles kolem "čerstvě nezadaných" kvete byznys. Rozvedení si mohou objednat dorty, ze kterých je ženich vykopáván, nebo na nichž je nápis "Zrovna rozvedená" vyvedený písmem z růžové cukrové polevy. Obchodníci se šperky nabízí rozvodové prstýnky se zlomeným srdcem.

Bývalé vdané a bývalí ženatí mohou spoustu užitečných tipů najít samozřejmě i na internetu. Prostřednictvím webové stránky weddingringcoffin.com si lze objednat třeba rakvičku na snubní prstýnek a pak ho i formálně pohřbít. Tak daleko ale Christine Beatonová nezašla. Svůj snubní prstýnek prodala a za peníze, které za něj získala, si koupila nový. Toho, že rozvod oslavila, rozhodně nelituje: "Byl to jeden z nejlepších dnů v mém životě," přiznává.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...