10. listopadu 2010 12:43 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šampionát skončil, vuvuzely zbyly. Podívejte se, jak je lze využít

Lustr z několika vuvuzel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lustr z několika vuvuzel. | foto: ČTK

JOHANNESBURG/PRAHA Po skončení fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice zveřejnil místní karikaturista Jonathan "Zapiro" Shapiro návrhy, jak by se dala inovativně využít trumpeta vuvuzela, jejíž neodbytné bzučení se stalo jedním ze symbolů šampionátu.

Podle jeho kresbiček by vuvuzela mohla posloužit jako dýmčička pro Paris Hiltonovou, oslovské čepice pro znectěné francouzské fotbalisty nebo jako pochodeň pro jihoafrické aspirantství na pořádání olympiády.

Vuvuzela. Fenomén fotbalového šampionátu v Jihoafrické republice.

Žádný z jeho nápadů se neujal, ale samotná myšlenka ano. Jihoafričané Matt Blitz a Shaun McCormack se rozhodli vyhlásit soutěž na nové využití vuvuzely. A vítězem se staly - závěsné náušnice, napsala agentura AP.

Lampička z vuvuzely. Další návrhy jsou nakreslené na obrázcích na stěně.

O vítězi v úterý rozhodla porota složená z jihoafrických umělců, která posuzovala více než 150 návrhů na fotografiích, videích či náčrtcích, jež uchazeči zaslali od červencového vyhlášení soutěže. A právě náušnice autorky Megan Bernsteinové vytvořené z příčného řezu vuvuzely zaujaly nejvíc, když pro ně hlasovalo pět ze sedmi porotců.

Vánoce se blíží. Vyrobte si stromeček z vuvuzely.

Mezi dalšími návrhy byly například držáky na toaletní papír, koktejlové šejkry, květináče, lustry a dokonce i hasičské hadice. Organizátoři hodlají z 50 nejlepších návrhů udělat výstavu a ty nejúspěšnější budou nabídnuty k prodeji místním řemeslníkům - pokud tedy budou mít zájem netradiční "vuvuprodukty" vyrábět.

Lidovky.cz, ČTK