Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V San Francisku řádil malý Batman. Město splnilo sen nemocnému chlapci

San Francisko v pátek před zloduchy zachraňoval malý Batman.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy San Francisko v pátek před zloduchy zachraňoval malý Batman. | foto: ČTK

SAN FRANCISKO San Francisko v pátek před zloduchy zachraňoval malý Batman. Stalo se tak během dobročinné akce, kterou tisíce dobrovolníků splnily sen chlapci postiženému leukemií.

Pětiletý Miles Scott v doprovodu svého hrdiny Batmana ve stejném, jen menším převleku spěchal vždy osobně tam, kde ho bylo potřeba. Některé ulice města byly kvůli akci uzavřeny pro dopravu.

Kalifornské město zasáhla v osudný den řada zinscenovaných zločinů a dvě černá Lamborghini se žlutými nálepkami se proměnila v "batmobily". Nad městem kroužily vrtulníky, ulice byly uzavřeny a počínání netopýřího chlapce sledovaly stovky novinářů.

Poté pomohl Batmanovi zatknout jednoho jeho tradičního komiksového a filmového nepřítele Hádankáře, který se snažil vykrást banku.

"Batkid" musel nejprve zachránit mladou ženu, kterou zlosyni unesli a připoutali k výbušnině. Zarazil také řádění dalšího podobného zloducha zvaného Tučňák.

Poté pomohl Batmanovi zatknout jednoho jeho tradičního komiksového a filmového nepřítele Hádankáře, který se snažil vykrást banku. "Batkid zatýká Hádankáře," uvedla sanfranciská policie na svém twitterovém účtu, když Miles padouchovi překazil dílo. Místní deník San Francisco Chronicle pak vyšel s palcovým titulkem "Batkid zachraňuje město".

Zapojil se i starosta a policie

Do takzvaného Milesova dne se zapojil i starosta města a policie. Úřady na začátku akce veřejně požádaly Batkida o pomoc. Když chlapec souhlasil, přijel pro něj muž v převlečení Batmana autem, které se podobalo legendárnímu autu netopýřího hrdiny, Batmobilu.

"Běž a nandej jim to. Běž zachránit město," povzbuzoval chlapce z Bílého domu prostřednictvím videoposelství i americký prezident Barack Obama. Miles předem netušil, co se na něj chystá. Podle organizátorů věděl jen to, že dostane batmanovský kostým.

Chlapec mohl v San Francisku přeměněném na smyšlené město Gotham City za přihlížení tisícovek nadšených lidí dovádět pět hodin. Po dobrodružství Miles, zářící štěstím, usedl mezi starostu, policejního šéfa a Batmana a za povzbuzování davů vytrčil paži se zaťatou pěstí v batmanovském gestu k nebi. Od starosty San Franciska převzal symbolický klíč od města.

Akci organizovala nadace Make A Wish, která plní přání nemocným dětem už přes 30 let. Páteční akce však byla svým rozsahem a tím, že mobilizovala celé město, naprosto výjimečná. "Uzavřeli ulice uprostřed města, neprojelo tudy ani auto. Bylo nesmírně působivé, co tu dělají pro toho chlapce," rozplývala se podle agentury DPA návštěvnice kalifornského města Rebecca Khelifová.

První přání bylo splněno roku 1980

"Splnili jsme už přes 300 000 přání nemocných dětí ve více než 40 zemích," informoval mluvčí nadace Josh DeBerge. Začalo to v roce 1980, kdy policisté splnili přání stát se jedním z nich sedmiletému Christopherovi, jenž onemocněl leukémií.

Splněná přání byla různá. Některé děti se chtěly stát superhrdiny či princeznami, jiné se chtěly setkat s někým slavným. Taková přání už dětem pomohly splnit například Miley Cyrusová, Katy Perryová, Justin Bieber i řada herců, sportovců a televizních hvězd.

Milesovi se mezitím daří lépe. "Byly to dlouhé tři roky," řekl jeho otec Nick Scott před davem, jenž se shromáždil před radnicí města. Od června už prý chlapec nepotřebuje léky. 

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?