Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Santa Klaus není po smrti! Norský deník se omlouvá

Magazín

  6:00
OSLO/PRAHA - Milé děti, nebuďte smutné, Santa Klaus je pořád naživu! Promiňte, pohřbili jsme ho tak nějak nedopatřením, píše seriózní norský deník Aftenposten.

Santa Claus foto: Shutterstock

Ten na svých stránkách 3. prosince oznámil, že Santa Klaus zesnul na nejsevernějším norském výběžku Nordkapp v požehnaném věku 226 let. V tomto bizarním úmrtním oznámení se mimo jiné psalo, že Santa zesnul po dlouhém a plodném životě. Dosud neznámý žertéř neopomněl uvést přesné datum Santa Klausova narození, které datoval na 12. prosince 1788.

Pisatel přidal i odkaz na pohřeb. Smuteční obřad naplánoval na 28. prosince v kapli na severním pólu. List nyní čtenáře překotně ujišťuje, že se jednalo o nevídaný omyl. Jediné, co mohl v dané chvíli udělat, bylo vymazání zprávy z internetové verze listu.

To se nemělo stát

Santa Klausovi se tedy daří dobře a v norském deníku nyní pátrají, jak se vlastně do společenské rubriky na jeho stránkách mezi ostatní zesnulé dostal.

Vedení listu v omluvě ujišťuje, že malý skandál rozhodně nezapadne, už prý zahájilo interní vyšetřování. „Aftenposten má velmi přísná pravidla pro zajištění kvality obsahu listu a týká se to i společenské rubriky; tím víc nás skandál mrzí,“ citoval z prohlášení mluvčího deníku britský bulvární deník Daily Mail. „Bylo to naprosté porušení našich zásad, které se nikdy nemělo odehrát,“ dodal mluvčí.

Už nyní si však norský deník zajistil přední příčku v nelichotivém seznamu nejrůznějších „rozpustilých“ chyb, které se ani seriózním listům nevyhýbají. Aftenposten je druhým největším deníkem v Norsku a bývá často zmiňován jako titul, který se zdařile vyrovnal s digitální érou a propadem tištěného vydání. Podle statistik dosahoval konzervativně zaměřený titul loni nákladu přes 210 tisíc výtisků.

Deník se sídlem v norské metropoli Oslu proslul strohými stylistickými pravidly pro jazyk svých článků i příspěvků, který se vzdaluje běžné hovorové řeči. Aftenposten rovněž charakterizuje velmi nesmlouvavá a strohá editoriální politika, která i docela běžné čtenářské příspěvky podrobuje důkladné kontrole, aby odpovídaly jeho stylistickým pravidlům. Je opravdu ironií osudu, že Santu „pohřbil“ právě tento svědomitý list, kroutí hlavou Norové.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...