10. března 2011 17:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Saská rodina má podle mapy obývák v Česku, kuchyň už v Německu

Steffen Steinbach ve kuchyni, která podle mapy leží v Německu, obývák už má rodina v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steffen Steinbach ve kuchyni, která podle mapy leží v Německu, obývák už má rodina v Česku. | foto: Reprofoto

ZHOŘELEC (NĚMECKO) Rodina Steinbachů ze saského Sohlandu-Taubenheimu nedaleko severočeského Šluknova je celá nesvá. Podle mapy na internetovém portálu Google prochází totiž německo-česká hranice mezi jejich kuchyní a obývákem, napsal zpravodajský server Bild.de.

"Vždycky jsem věděla, že žijeme blízko hranic, ale že nyní dokonce v Česku...," říká s úsměvem Uta Steinbachová. Její manžel Steffen vtipkuje: "Když žena v Německu vaří, tak z Česka přihlížím." Steinbachovi nejsou jediní, kteří podle Googlu mají část nemovitosti v Česku. O několik kilometrů dále na jihovýchod má v Česku ebersbachská klinika porodní sál. Podle zpravodajského webu sz-online.de se tak novorození Němci stávají virtuálními českými občany.

Podle Googlu má saská rodina obývák v Česku, ale kuchyň v Německu

Googlem vyznačené hranice nejsou zcela přesné, protože při tvorbě map mimo jiné vychází také z práce třetích stran, jejichž materiál může obsahovat chyby. Jen na třicetikilometrovém úseku mezi obcemi Großschönau a Sohland je 16 chyb ve vytyčení hranice a 12 domů rozdělených mezi Česko a Německo.

Zatímco Češi a Němci tyto chybky berou s úsměvem, v Nikaragui a Kostarice byly loni v listopadu důvodem k řinčení zbraní. Nikaragujští vojáci údajně zmatení nepřesnou mapou překročili hranici s Kostarikou a vztyčili na jejím území vlajku. Kostarika nemá armádu, a na místo tak záhy dorazila početná policejní jednotka. Více čtěte ZDE

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na Lidovky.cz