31. ledna 2010 13:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sběratel postavil z již neplatných padesátníků model Titaniku

Model Titaniku z mincí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model Titaniku z mincí | foto: ČTK

CHOMUTOV Osmadvacetiletý sběratel Marek Šátka z Chomutova staví modely z již neplatných deseti-, dvaceti- a padesátihaléřových mincí. Se svým koníčkem začal v roce 2003, kdy přestaly desetníky a dvacetníky platit. Nyní má ve svém bytě čtyři modely z více než 100.000 mincí. Jejich hodnota přesahuje 21.500 korun.

 Největším dílem je 1,3 metru dlouhý Titanic, který se skládá z 25.500 mincí. "Lidem v peněženkách desetníky a dvacetníky většinou překážely, tak jsem je začal sbírat, až jsem jich měl plné akvárium. Až poté mě napadlo něco z toho postavit. V novinách jsem viděl fotku hradu Karlštejn a tím to vše začalo," řekl Šátka ČTK. Jedním z důvodů byly také bankovní poplatky za výměnu mincí. Ty sběratel nechtěl platit, a proto raději mince shromažďoval. Později je začal shánět i u známých a v restauracích.

Model Titaniku z mincí

Nejvíce času zabral Šátkovi model Titaniku, který budoval s přestávkami rok a čtyři měsíce. Hodnota mincí, ze kterých je slepen, činí přesně 7510,70 koruny. "Kdyby byl Titanic slepen v životní velikosti, jeden padesátihaléř by pak měl průměr 371 centimetrů," poznamenal Šátka.

Další z modelů který postavil, je kopie Bílého domu, sídla amerických prezidentů, jako poslední stavěl zhruba čtyři měsíce model letadla Messerschmidt z druhé světové války.

Model z mincí

Modely lepí sběratel kaučukovým lepidlem. U dosavadních čtyř modelů nebyla cena lepidla také zanedbatelná, vyšlo ho na více než 7000 korun. Každá z mincí prošla sběrateli rukama minimálně čtyřikrát. "Nejprve když jsem mince dostal, pak jsem je musel roztřídit a spočítat a následně při lepení," řekl Šátka. Když se ale něco nepovedlo, držel minci v rukou ještě vícekrát.

Šátka má v plánu stavět dál, zatím se mu ale nedostává mincí. Tvrdí, že neplatných padesátníků je mezi lidmi stále mnoho, a proto by uvítal nějaké dárce. V budoucnu uvažuje o stavbě modelu Eiffelovy věže, na tu by ale potřeboval dalších více než 100.000 mincí.

ČTK