30. srpna 2016 16:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sběratelku nadchly solničky a pepřenky, má jich přes 2000

Solničky ze sbírky Evy Staňkové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solničky ze sbírky Evy Staňkové. | foto: ČTK

PROSTĚJOV Když Eva Staňková chce přidat sůl nebo pepř do hotové polévky či jídla, tak zpravidla nemá problém najít solničku a pepřenku. Doma a zejména v dílně v Prostějově totiž schraňuje více než 2000 párových solniček a pepřenek z různých koutů světa, za což si vysloužila zápis do České databanky rekordů. Kuriózní sbírka roste průměrnou rychlostí jeden exponát za jeden den, řekl Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den.

Staňková začala solničky a pepřenky neplánovaně sbírat v roce 2010. Základ rekordní sbírky si tehdy přivezla ze Spojených států. „Známý nás tam protahoval po různých antikvariátech a bazarech. A první co bylo, tak mi tam ukazoval vystavené solničky,“ řekla Staňková.

Solničky ji nejprve příliš nezaujaly, protože je považovala za běžnou součást základního vybavení kuchyně. Při bližším pohledu na vystavené solničky a pepřenky si ale posléze uvědomila jejich tvarovou rozmanitost. „Byly tam i solničky ve tvaru různých postav a zvířat. Zalíbily se mi a z Ameriky jsem si tehdy přivezla prvních 20 párů solniček,“ uvedla.

Solničky ze sbírky Evy Staňkové.
Sbírka solniček Evy Staňkové.

Netradiční sbírka se poté začala rychle rozrůstat a nyní čítá 2246 párových solniček a pepřenek, které jsou vyrobeny z různých materiálů a mají rozličné motivy. Solničky a pepřenky pocházejí z mnoha zemí všech kontinentů. Staňková si je přiváží ze svých zahraničních cest, a jelikož se její sběratelská vášeň rychle rozkřikla, tak je dostává i od svých přátel a příbuzných. V některých exponátech jsou zbytky soli a pepře.

V Česku moc sběratelů zaměřených na párové solničky a pepřenky zřejmě není, protože se Staňkové nepodařilo najít kolegu, se kterým by si mohla tyto základní kuchyňské potřeby vyměňovat. Nové přírůstky do své sbírky tak pravidelně získává na burzách či bleších trzích. „Největší zdroj solniček je hlavně na bleších trzích, kam lidé vozí věci z vyklízených domácností. Byly časy, kdy jsem prošla bleší trh a přinesla si domů dvě desítky solniček. Byl to poměrně levný zdroj. Pak jsem je ale začala i nakupovat,“ podotkla.

Zvířátka i vzácné kousky

Mezi nejcennější kousky v její sbírce patří solnička a pepřenka vyrobená ze slonoviny, kterou si přivezla z Kazachstánu. Sbírkové regály zdobí i solnička s pepřenkou, kterou zručný řemeslník zhotovil v 19. století. „Ve sbírce mám i solničky od světoznámých porcelánek,“ řekla Staňková.

Solničky a pepřenky podle ní nemají fádní tvar. „Častá jsou vajíčka, slepice, kachny, sloni, krávy, ovoce, zelenina a různé postavičky,“ podotkla Staňková. Solničkami s podobiznami politiků si zatím jídlo osolit či okořenit nemůže. „K tomu jsem se ještě nedostala. Od známých keramiků mám ale udělány na zakázku solničky ve tvaru různých hlav, které nikdo jiný nemá,“ uvedla s úsměvem Staňková.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz