Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sběratelovo muzeum

Lodě fascinovaly Petera už od mládí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lodě fascinovaly Petera už od mládí. | foto: Profimedia.cz

HAMBURK U zrodu námořního muzea v německém přístavním městě Hamburk stál dva a půl centimetru dlouhý model nákladního plavidla. Peter Tamm, který propadl vášni pro lodě, jej v roce 1934 dostal od maminky jako dárek k narozeninám. „A pak následovala další loď, pak třetí, no a pak už jsem je přestal počítat,“ vzpomíná Tamm.

Dnes odhaduje svou sbírku modelů na šestatřicet tisíc kousků, přičemž všechny jsou zhotoveny v poměru 1:1250. Zdaleka však nejde o celý náruživcův poklad. Sestavil také flotilu větších modelů, nashromáždil několik tisíc fotografií plavidel a jejich posádek, a dokonce založil námořní knihovnu s více než sto tisíci svazky. Knihovna obsahuje například manuály lodních uzlů anebo vzácné tiskopisy z lodí ze 17. století. Nyní dostali všichni Peterovi „miláčci“ nový domov. V červnu totiž osmdesátiletý sběratel a milionář otevřel ve skladišti nedaleko hamburského přístavu Mezinárodní námořní muzeum.

Tamm, který prožil v Hamburku celý život, se domnívá, že pro námořní muzeum není vhodnějšího místa. Město je největší německý přístav a také jeden z nejrušnějších v celé Evropě.

Za války dal za model čokoládu
Peterův otec sloužil za první světové války na německé ponorce ve Středozemním moři. Za druhé světové války studoval Peter na střední škole v Hamburku – centru budování německých válečných lodí – a byl zde svědkem mnoha tragických momentů. V červenci roku 1943 srovnaly spojenecké síly většinu města se zemí. Během týdne zde přišlo o život na čtyřicet tisíc civilistů.

„Polovina mých spolužáků při bombardování zahynula,“ vzpomíná Tamm. Svou sbírku ale rozšiřovat nepřestal. Se spojeneckými vojáky dislokovanými ve městě směnil německou čokoládu za model bitevní lodi.

Povídky z exotických přístavů
Po válce zůstal Peter v Hamburku. Aby si vydělal na školné, psal povídky o nákladních lodích připlouvajících z exotických přístavů a prodával je listu Hamburger Abendblatt. Postupně se vypracoval na „kapitána“ německého mediálního impéria. Více než dvacet let pak působil jako čelný představitel společnosti Axel Springer AG, jedné z nejvýznamnějších nakladatelských firem vydávajících tiskoviny po celém světě. V roce 1991 ze své funkce odešel a nelenil založit vzdělávací institut zasvěcený námořní historii.

V novém muzeu nyní zaplnila Tammova sbírka devět poschodí. „Doufám, že až budou muzeem bloumat děti, tak je všechny ty lodi upoutají,“ uvedl.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!