Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Se psem i kočkou. Stále víc lidí cestuje letadlem i s domácím mazlíčkem

Evropa

  6:39
PRAHA - Mezi Čechy stoupá zájem o cestování letadlem s domácími mazlíčky. Vyplývá to z údajů prodejců letenek. Ceny „letenek“ pro psi a kočky se odvíjejí od jejich váhy a délky letu. Menší psi a kočky je většinou možné přepravovat na palubě v přepravní schráně. Přesné přepravní podmínky se u jednotlivých aerolinek liší.

Se psem i kočkou. Stále víc lidí cestuje letadlem i s domácím mazlíčkem foto: Shutterstock

„Loni jsme prodali ‚letenky‘ pro 386 psů, což je o 32 procent více než v roce 2014. Majitelé létají se zvířaty nejčastěji do Francie, Belgie a Moskvy,“ uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Student Agency loni řešila přibližně tisíc požadavků na přepravu zvířat. „Nejčastěji se ze strany majitelů setkáváme s požadavky na přepravy koček, psů a zakrslých králíků. Pro naše zákazníky jsme nicméně zajišťovali také přepravu želv, skupiny 30 kanárků nebo potkanů,“ uvedla ředitelka prodeje letenek Student Agency Věra Janičinová.

Kočkoptéra, pštroskoptéra a kryskoptéra. Umělec vytváří drony z uhynulých zvířat

Ceny „letenek“ pro zvířata se liší, vliv má váha zvířete, ale také vzdálenost nebo počet přestupů. Cena přepravy menšího psa nebo kočky v rámci Evropy se pohybuje okolo 1800 korun. Například České aerolinie si v rámci Evropy účtují za přepravu psa nebo kočky v kabině do hmotnosti osm kg jednosměrně 1700 korun. Cena přepravy u větších zvířat do 32 kg, která se přepravují v zavazadlovém prostoru, vyjde na 3400 korun, do 50 kg pak na 5100 Kč.

O přepravu domácích mazlíčků nebo obecně zvířat v letadlech je podle mluvčího aerolinek Daniela Šabíka zájem. Například v únoru jich ČSA přepravily o více než 60 procent meziročně víc. „Převládá přeprava psů nebo koček, občas se vyskytne poptávka po přepravě fretky nebo činčily. ČSA poměrně často přepravují například papoušky nebo jiné exotické ptactvo, kterou si objednávají chovatelé na různé veletrhy a výstavy,“ dodal Šabík.

Pouze jedno zvíře na palubě

Přeprava živých zvířat v letadle se řídí řadou předpisů. Na palubě letadla je obvykle možné přepravovat pouze jedno zvíře. Schrána musí být po dobu letu umístěna pod sedadlem cestujícího. „U přepravy štěňat je nutné, aby bylo staré obvykle nejméně sedm týdnů, mělo platné povinné očkování a také mezinárodní cestovní průkaz. Platné očkování a cestovní průkaz musí mít majitelé vystavené samozřejmě také pro dospělé jedince, ať už se jedná o psy, kočky nebo například fretky,“ dodala Janičinová.

Živá zvířata mohou být přepravována pouze do zemí, jejichž předpisy to povolují. Takové země vyžadují vícejazyčné veterinární osvědčení potvrzené veterinářem, které musí být vyřízené maximálně tři dny před odletem. Na webu Státní veterinární správy je také možné se předem podrobně informovat o potřebných vyšetřeních a očkováních pro státy EU a ostatní země.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!