Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sedmiletý Němec maluje jako Picasso. Zajímá se o něj celý svět

Sedmiletý Němec maluje jako Picasso. Zajímá se o něj celý svět | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmiletý Němec maluje jako Picasso. Zajímá se o něj celý svět | foto: Instagram

BERLÍN Se svým nevinným úsměvem a snem stát se fotbalistou se Mikail Akar podobá kterémukoli jinému sedmiletému chlapci. Nicméně tento mladý zázrak expresionismu ohromuje již několik let svět umění, píše agentura AFP.

Německá média jej nazývají malým Picassem. Hošík z Kolína nad Rýnem prodává obrazy do celého světa za tisíce eur. „V pouhých sedmi letech si udělal ve světě umění své jméno. Zajímají se o něj v Německu, ve Francii i ve Spojených státech,“ raduje se jeho otec a zároveň agent Kerem Akar.

Schopnosti svého syna odhalil náhodně, když mu ke čtvrtým narozeninám daroval plátno a štětce, protože chlapec už měl dost autíček na hraní. „První obraz byl fantastický, nejdřív jsem si myslel, že to namalovala moje žena. Říkal jsem si, že to je náhoda, ale když namaloval druhý a třetí obraz, bylo jasné, že má talent,“ říká otec.

Jedno dílo z posledního souboru chlapcových obrazů bylo nedávno prodáno za 11 000 eur (275 000 korun) ve prospěch dětí, nad nimiž drží ochrannou ruku brankář německé fotbalové reprezentace Manuel Neuer.

Chlapcovy obrazy hýřící barvami připomínají abstraktní expresionismus Američana Jacksona Pollocka, který patří k jeho idolům, stejně jako malíř Michel Basquiat a popový zpěvák Michael Jackson. Mikail se však už může pochlubit také vlastním stylem: nanáší barvy na plátno s pomocí boxerských rukavic svého otce.

„Když vidím takovou vyváženost a harmonii kompozice, nečekala bych, že to malovalo dítě,“ řekla berlínská fotografka Arina Daehnicková na prosincové výstavě chlapcových děl v metropoli.

Malíř nebo fotbalista?

Dianu Achtzigovou, ředitelku galerie moderního umění v Berlíně, uchvátila imaginace Mikaila Akara. „Pokud ho někdo podpoří a nezneužije, má před sebou pěknou budoucnost,“ prohlásila.

Mladičký umělec však má jiné sny: „Až budu starší, chci se stát profesionálním fotbalistou,“ zdůrazňuje a nadšeně hovoří o vítězství svého školního týmu. „Malování je pro mě dost únavné. Někdy to zabere hodně času, zvláště s boxerskými rukavicemi,“ podotýká.

Jeho otec ujišťuje, že se s manželkou snaží syna chránit před nenadálou slávou a nevyvíjet na něj tlak. „Je toho na něj příliš. Odmítáme mnoho žádostí. Maluje, jen když chce. Někdy je to jednou za týden, jindy zase jednou za měsíc,“ říká. Otec připouští, že se jeho vlastní život radikálně změnil od té doby, kdy objevil synův talent, a že on a jeho žena dnes žijí jen pro umění.

Osmatřicetiletý Kerem Akar se dnes plně věnuje záležitostem svého syna. Založil vlastní agenturu a přispěl k tomu, že se z chlapce stala úspěšná značka. Svědčí o tom baseballové helmy, které se při berlínské výstavě prodávaly a na nichž byl Mikailův podpis tvořený jeho iniciálami. Mladý umělec, který má na instagramu více než 40 000 sledujících, bude po Kolíně nad Rýnem poprvé ve svém životě vystavovat v zahraničí, a to letos na jaře v Paříži.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.