Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šéfové netrpí stresem tak často. Záleží na moci, kterou mají

Stres (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stres (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Lidé ve vedoucích pozicích trpí často menším stresem než podřízení. Daří se jim o to líp, čím větší pocit kontroly mají. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie amerických vědců zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Jennifer Lernerová a její spolupracovníci z Harvardovy univerzity zkoumali hladinu stresového hormonu kortizolu u 148 lidí zaměstnaných u americké vlády nebo armády ve vyšších pozicích a u 65 prostých zaměstnanců v různých oborech.

ČTĚTE TAKÉ:

Zjistili přitom, že nadřízení měli v průměru výrazně nižší hladinu kortizolu než lidé ze skupiny podřízených. Při subjektivním hodnocení také uváděli, že mnohem méně trpí neklidem a nejistotou.

Když pak vědci vedoucí pracovníky srovnali podle rozsahu kontroly, která jim podle vlastních slov náleží, přišli na to, že hladina stresového hormonu byla tím nižší, čím větší kontrolu nadřízení nad svým pracovním prostředím a podřízenými zaměstnanci měli.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.