Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seniorka z Kladrub vyrazila pěšky do Španělska

Magazín

  14:33
KLADRUBY - Zhruba tři tisíce kilometrů dlouhá cesta čeká třiašedesátiletou žena z Kladrub. Ta se totiž rozhodla vydat do španělského Santiaga de Compostela ke hrobu sv. Jakuba. Pouť přes Německo, Švýcarsko a Francii chce Hana Ulrichová ujít pěšky.

Na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela se dnes vydala třiašedesátiletá seniorka z Kladrub. foto: ČTK

S sebou má jen patnáctikilový batoh, v něm hlavně léky a potravinové doplňky. Přespávat bude na farách, v klášterech, v soukromí, možná i v přírodě. Podniknout náročnou pouť se rozhodla proto, že prý už nechce jen pasivně čekat na smrt. S myšlenkou si prý pohrávala téměř dva roky.

Na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela se dnes vydala třiašedesátiletá seniorka z Kladrub.

"Nevím, co mě čeká. Rozhodla jsem se proto, že bydlím v domě s pečovatelskou službou a všichni jsou tu nemocní, naříkají, sedí. Mě také vše bolí, ale nechci jen pasivně čekat na smrt. Takhle nechci dožívat," uvedla. Protože má prý jen velmi malý důchod, nemůže si dovolit chodit do kina, tancovat, plavat. "Je velice náročné jen tak sedět, to mě vyburcovalo," uvedla.

O takzvané Svatojakubské poutní cestě se dozvěděla z televize předloni na podzim. Tehdy si řekla, že půjde. Protože ale neměla peníze na cestu do Francie, odkud se zpravidla poutníci vydávají, rozhodla se vyjít z domova.

"Moje deviza je čas. Největší strach mám z krosny, váží 15 kilo," dodala. Do batohu si zabalila jídlo na první tři dny, potravinové doplňky a léky. Na oblečení už moc místa nezůstalo. Rodina prý na její nápad reagovala pozitivně. Díky sponzorskému daru má k dispozici kredit 9000 korun, příbuzným tak může poslat denně zprávu. Trasu chce ujít do zimy.

V Kladrubech se s ní dnes přišlo rozloučit několik obyvatel domova a přátelé. Starostka Kladrub Svatava Štěrbová řekla, že na stránkách města se budou objevovat pravidelné informace z cesty Hany Ulrichové.

Svatojakubská poutní cesta má v Evropě několik větví. Jedna z nich vede přes Stříbro, Kladruby, Prostiboř a Bělou nad Radbuzou do Železné, kde přechází do Německa. Cesta je značena jednotným symbolem Svatojakubské mušle. Svatojakubská cesta symbolizuje misijní cestu svatého Jakuba před 2000 lety z Jeruzaléma na Pyrenejský poloostrov.

Autoři: ,