Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Seniorka z Kladrub vyrazila pěšky do Španělska

Na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela se dnes vydala třiašedesátiletá seniorka z Kladrub. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela se dnes vydala třiašedesátiletá seniorka z Kladrub. | foto: ČTK

KLADRUBY Zhruba tři tisíce kilometrů dlouhá cesta čeká třiašedesátiletou žena z Kladrub. Ta se totiž rozhodla vydat do španělského Santiaga de Compostela ke hrobu sv. Jakuba. Pouť přes Německo, Švýcarsko a Francii chce Hana Ulrichová ujít pěšky.

S sebou má jen patnáctikilový batoh, v něm hlavně léky a potravinové doplňky. Přespávat bude na farách, v klášterech, v soukromí, možná i v přírodě. Podniknout náročnou pouť se rozhodla proto, že prý už nechce jen pasivně čekat na smrt. S myšlenkou si prý pohrávala téměř dva roky.

Na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela se dnes vydala třiašedesátiletá seniorka z Kladrub.

"Nevím, co mě čeká. Rozhodla jsem se proto, že bydlím v domě s pečovatelskou službou a všichni jsou tu nemocní, naříkají, sedí. Mě také vše bolí, ale nechci jen pasivně čekat na smrt. Takhle nechci dožívat," uvedla. Protože má prý jen velmi malý důchod, nemůže si dovolit chodit do kina, tancovat, plavat. "Je velice náročné jen tak sedět, to mě vyburcovalo," uvedla.

O takzvané Svatojakubské poutní cestě se dozvěděla z televize předloni na podzim. Tehdy si řekla, že půjde. Protože ale neměla peníze na cestu do Francie, odkud se zpravidla poutníci vydávají, rozhodla se vyjít z domova.

"Moje deviza je čas. Největší strach mám z krosny, váží 15 kilo," dodala. Do batohu si zabalila jídlo na první tři dny, potravinové doplňky a léky. Na oblečení už moc místa nezůstalo. Rodina prý na její nápad reagovala pozitivně. Díky sponzorskému daru má k dispozici kredit 9000 korun, příbuzným tak může poslat denně zprávu. Trasu chce ujít do zimy.

V Kladrubech se s ní dnes přišlo rozloučit několik obyvatel domova a přátelé. Starostka Kladrub Svatava Štěrbová řekla, že na stránkách města se budou objevovat pravidelné informace z cesty Hany Ulrichové.

Svatojakubská poutní cesta má v Evropě několik větví. Jedna z nich vede přes Stříbro, Kladruby, Prostiboř a Bělou nad Radbuzou do Železné, kde přechází do Německa. Cesta je značena jednotným symbolem Svatojakubské mušle. Svatojakubská cesta symbolizuje misijní cestu svatého Jakuba před 2000 lety z Jeruzaléma na Pyrenejský poloostrov.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...