Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Seniorka z Kladrub vyrazila pěšky do Španělska

Na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela se dnes vydala třiašedesátiletá seniorka z Kladrub. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela se dnes vydala třiašedesátiletá seniorka z Kladrub. | foto: ČTK

KLADRUBY Zhruba tři tisíce kilometrů dlouhá cesta čeká třiašedesátiletou žena z Kladrub. Ta se totiž rozhodla vydat do španělského Santiaga de Compostela ke hrobu sv. Jakuba. Pouť přes Německo, Švýcarsko a Francii chce Hana Ulrichová ujít pěšky.

S sebou má jen patnáctikilový batoh, v něm hlavně léky a potravinové doplňky. Přespávat bude na farách, v klášterech, v soukromí, možná i v přírodě. Podniknout náročnou pouť se rozhodla proto, že prý už nechce jen pasivně čekat na smrt. S myšlenkou si prý pohrávala téměř dva roky.

Na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela se dnes vydala třiašedesátiletá seniorka z Kladrub.

"Nevím, co mě čeká. Rozhodla jsem se proto, že bydlím v domě s pečovatelskou službou a všichni jsou tu nemocní, naříkají, sedí. Mě také vše bolí, ale nechci jen pasivně čekat na smrt. Takhle nechci dožívat," uvedla. Protože má prý jen velmi malý důchod, nemůže si dovolit chodit do kina, tancovat, plavat. "Je velice náročné jen tak sedět, to mě vyburcovalo," uvedla.

O takzvané Svatojakubské poutní cestě se dozvěděla z televize předloni na podzim. Tehdy si řekla, že půjde. Protože ale neměla peníze na cestu do Francie, odkud se zpravidla poutníci vydávají, rozhodla se vyjít z domova.

"Moje deviza je čas. Největší strach mám z krosny, váží 15 kilo," dodala. Do batohu si zabalila jídlo na první tři dny, potravinové doplňky a léky. Na oblečení už moc místa nezůstalo. Rodina prý na její nápad reagovala pozitivně. Díky sponzorskému daru má k dispozici kredit 9000 korun, příbuzným tak může poslat denně zprávu. Trasu chce ujít do zimy.

V Kladrubech se s ní dnes přišlo rozloučit několik obyvatel domova a přátelé. Starostka Kladrub Svatava Štěrbová řekla, že na stránkách města se budou objevovat pravidelné informace z cesty Hany Ulrichové.

Svatojakubská poutní cesta má v Evropě několik větví. Jedna z nich vede přes Stříbro, Kladruby, Prostiboř a Bělou nad Radbuzou do Železné, kde přechází do Německa. Cesta je značena jednotným symbolem Svatojakubské mušle. Svatojakubská cesta symbolizuje misijní cestu svatého Jakuba před 2000 lety z Jeruzaléma na Pyrenejský poloostrov.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!