Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Senzační objev v Sydney

Objevený Schindlerův seznam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objevený Schindlerův seznam | foto: AFP, Šimon (LN)

PRAHA/SYDNEY Seznam se jmény Židů, kteří se díky německému průmyslníkovi Oskaru Schindlerovi zachránili před pravděpodobnou smrtí v koncentračních táborech, náhodně objevili australští badatelé. Arch s osmi sty a jedním jménem, který proslul především díky oscarovému snímku Stevena Spielberga Schindlerův seznam, byl nalezen mezi rukopisy australského spisovatele Thomase Keneallyho.

Pracovní záznamy autora knihy Schindlerova archa, která se stala hollywoodskému filmu předlohou, získala Státní knihovna Nového Jižního Walesu v roce 1996. O tom, že složky obsahují samotný Schindlerův seznam, však nikdo z místních pracovníků neměl ani tušení, informovala agentura AFP.

Třináctistránkový zažloutlý dokument je strojopisovou kopií původního seznamu. Olwen Prykeová, jedna ze správkyň knihovny, se netajila nadšením z objevu dokumentu a nebála se ho označit za jeden z nejmocnějších ve dvacátém století vůbec.

Dokument, který změnil dějiny

„Ten seznam byl sepsán v kvapu. Bylo to 18. dubna roku 1945. V posledních dnech druhé světové války tak ještě dokázal zachránit stovky lidí před plynovými komorami,“ uvedla Prykeová a dodala, že „jde bezpochyby o naprosto jedinečný objekt, který pohnul dějinami lidstva“.
Oskar Schindler 

Prykeová také prozradila, že seznam byl uložen ve složce s Keneallyho osobními poznámkami a výstřižky z německého tisku. Keneally prý obdržel přepis seznamu od Leopolda Pfefferberga, židovského vězně, jehož jméno je na něm uvedeno pod pořadovým číslem 173. Ten také autora přesvědčil, aby Schindlerův příběh sepsal.

Ačkoliv filmové zpracování pokládá jmenný seznam za jediný a konečný, pravdou je, že jich Oskar Schindler ve snaze přesvědčit nacistické úředníky, že potřebuje pracovníky pro svou výrobní továrnu, sestavil hned několik. Kontroverzní a oportunistický obchodník tak nakonec dokázal zachránit stovky životů.

Posmrtná Schindlerova sláva

Oskar Schindler zemřel světovou veřejností nepoznán, posmrtné slávy se nicméně dočkal právě díky Keneallyho románu a Spielbergovu filmu.

Kniha Schindlerova archa poprvé vyšla v roce 1982 a Keneally za ni obdržel Bookerovo literární ocenění. Americký režisér Steven Spielberg převedl román na filmové plátno roku 1993. V roli Oskara Schindlera se ve snímku objevil Liam Neeson, zatímco představitelem esesáckého velitele uprchlického tábora byl Ralph Fiennes. Spielberg získal za počin své první oscarové ocenění.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...