Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Senzační objev v Sydney

Objevený Schindlerův seznam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objevený Schindlerův seznam | foto: AFP, Šimon (LN)

PRAHA/SYDNEY Seznam se jmény Židů, kteří se díky německému průmyslníkovi Oskaru Schindlerovi zachránili před pravděpodobnou smrtí v koncentračních táborech, náhodně objevili australští badatelé. Arch s osmi sty a jedním jménem, který proslul především díky oscarovému snímku Stevena Spielberga Schindlerův seznam, byl nalezen mezi rukopisy australského spisovatele Thomase Keneallyho.

Pracovní záznamy autora knihy Schindlerova archa, která se stala hollywoodskému filmu předlohou, získala Státní knihovna Nového Jižního Walesu v roce 1996. O tom, že složky obsahují samotný Schindlerův seznam, však nikdo z místních pracovníků neměl ani tušení, informovala agentura AFP.

Třináctistránkový zažloutlý dokument je strojopisovou kopií původního seznamu. Olwen Prykeová, jedna ze správkyň knihovny, se netajila nadšením z objevu dokumentu a nebála se ho označit za jeden z nejmocnějších ve dvacátém století vůbec.

Dokument, který změnil dějiny

„Ten seznam byl sepsán v kvapu. Bylo to 18. dubna roku 1945. V posledních dnech druhé světové války tak ještě dokázal zachránit stovky lidí před plynovými komorami,“ uvedla Prykeová a dodala, že „jde bezpochyby o naprosto jedinečný objekt, který pohnul dějinami lidstva“.
Oskar Schindler 

Prykeová také prozradila, že seznam byl uložen ve složce s Keneallyho osobními poznámkami a výstřižky z německého tisku. Keneally prý obdržel přepis seznamu od Leopolda Pfefferberga, židovského vězně, jehož jméno je na něm uvedeno pod pořadovým číslem 173. Ten také autora přesvědčil, aby Schindlerův příběh sepsal.

Ačkoliv filmové zpracování pokládá jmenný seznam za jediný a konečný, pravdou je, že jich Oskar Schindler ve snaze přesvědčit nacistické úředníky, že potřebuje pracovníky pro svou výrobní továrnu, sestavil hned několik. Kontroverzní a oportunistický obchodník tak nakonec dokázal zachránit stovky životů.

Posmrtná Schindlerova sláva

Oskar Schindler zemřel světovou veřejností nepoznán, posmrtné slávy se nicméně dočkal právě díky Keneallyho románu a Spielbergovu filmu.

Kniha Schindlerova archa poprvé vyšla v roce 1982 a Keneally za ni obdržel Bookerovo literární ocenění. Americký režisér Steven Spielberg převedl román na filmové plátno roku 1993. V roli Oskara Schindlera se ve snímku objevil Liam Neeson, zatímco představitelem esesáckého velitele uprchlického tábora byl Ralph Fiennes. Spielberg získal za počin své první oscarové ocenění.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...