Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senzační objev v Sydney

Magazín

  9:18
PRAHA/SYDNEY - Seznam se jmény Židů, kteří se díky německému průmyslníkovi Oskaru Schindlerovi zachránili před pravděpodobnou smrtí v koncentračních táborech, náhodně objevili australští badatelé. Arch s osmi sty a jedním jménem, který proslul především díky oscarovému snímku Stevena Spielberga Schindlerův seznam, byl nalezen mezi rukopisy australského spisovatele Thomase Keneallyho.

Objevený Schindlerův seznam foto: AFP, Šimon (LN)

Pracovní záznamy autora knihy Schindlerova archa, která se stala hollywoodskému filmu předlohou, získala Státní knihovna Nového Jižního Walesu v roce 1996. O tom, že složky obsahují samotný Schindlerův seznam, však nikdo z místních pracovníků neměl ani tušení, informovala agentura AFP.

Třináctistránkový zažloutlý dokument je strojopisovou kopií původního seznamu. Olwen Prykeová, jedna ze správkyň knihovny, se netajila nadšením z objevu dokumentu a nebála se ho označit za jeden z nejmocnějších ve dvacátém století vůbec.

Dokument, který změnil dějiny

„Ten seznam byl sepsán v kvapu. Bylo to 18. dubna roku 1945. V posledních dnech druhé světové války tak ještě dokázal zachránit stovky lidí před plynovými komorami,“ uvedla Prykeová a dodala, že „jde bezpochyby o naprosto jedinečný objekt, který pohnul dějinami lidstva“.
Oskar Schindler 

Prykeová také prozradila, že seznam byl uložen ve složce s Keneallyho osobními poznámkami a výstřižky z německého tisku. Keneally prý obdržel přepis seznamu od Leopolda Pfefferberga, židovského vězně, jehož jméno je na něm uvedeno pod pořadovým číslem 173. Ten také autora přesvědčil, aby Schindlerův příběh sepsal.

Ačkoliv filmové zpracování pokládá jmenný seznam za jediný a konečný, pravdou je, že jich Oskar Schindler ve snaze přesvědčit nacistické úředníky, že potřebuje pracovníky pro svou výrobní továrnu, sestavil hned několik. Kontroverzní a oportunistický obchodník tak nakonec dokázal zachránit stovky životů.

Posmrtná Schindlerova sláva

Oskar Schindler zemřel světovou veřejností nepoznán, posmrtné slávy se nicméně dočkal právě díky Keneallyho románu a Spielbergovu filmu.

Kniha Schindlerova archa poprvé vyšla v roce 1982 a Keneally za ni obdržel Bookerovo literární ocenění. Americký režisér Steven Spielberg převedl román na filmové plátno roku 1993. V roli Oskara Schindlera se ve snímku objevil Liam Neeson, zatímco představitelem esesáckého velitele uprchlického tábora byl Ralph Fiennes. Spielberg získal za počin své první oscarové ocenění.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat