Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šestnáctiletá Australanka bojuje na plavbě kolem světa s počasím

Jessica Watson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jessica Watson | foto: ČTK

SYDNEY Šestnáctiletá Australanka Jessica Watsonová se při svém pokusu vytvořit rekord jako nejmladší mořeplavkyně, která by dokázala obeplout svět bez cizí pomoci, potýká s nepřízní počasí. Šestimetrové vlny málem převrátily její loď a bouře jí potrhala hlavní plachtu.

Podle internetových stánek expedice ale mladá jachtařka čelí nepřízni počasí s nezdolným optimismem. Do cíle své cesty by měla dorazit začátkem května.

Watsonová již doplula k západním břehům Austrálie, zbývá jí obeplout kontinent. Do Sydney, odkud vyrazila 18. října loňského roku, by měla dorazit 2. května.

Dívka se za posledních 72 hodin kvůli zuřícímu živlu příliš nevyspala, prý jí to ale neubírá na dobré náladě. Má k dispozici záložní plachtu a podle předpovědi by se i počasí ke konci její cesty mělo udobřit.

Nejmladším člověkem, který obeplul svět, se loni prohlásil sedmnáctiletý Brit Mike Perham. Trasu dlouhou 45.000 kilometrů sice zdolal za devět měsíců, ale kvůli opravám musel připlout do přístavu, takže nemá nárok označovat svůj výkon za sólo podnik. Jeho výkon je stejně jako plavba Kaliforňana Zaka Sunderlanda, který podnikl o několik měsíců předtím podobnou cestu za 13 měsíců, označen za obeplutí s pomocí.

Nejmladším člověkem, který dokázal obeplout zemi bez cizí pomoci, je zatím Jesse Martin. Tomuto Australanovi se to podařilo před deseti lety, když mu bylo 18 let.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!