Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šestnáctiletá Australanka bojuje na plavbě kolem světa s počasím

Magazín

  10:02
SYDNEY - Šestnáctiletá Australanka Jessica Watsonová se při svém pokusu vytvořit rekord jako nejmladší mořeplavkyně, která by dokázala obeplout svět bez cizí pomoci, potýká s nepřízní počasí. Šestimetrové vlny málem převrátily její loď a bouře jí potrhala hlavní plachtu.

Jessica Watson foto: ČTK

Podle internetových stánek expedice ale mladá jachtařka čelí nepřízni počasí s nezdolným optimismem. Do cíle své cesty by měla dorazit začátkem května.

Watsonová již doplula k západním břehům Austrálie, zbývá jí obeplout kontinent. Do Sydney, odkud vyrazila 18. října loňského roku, by měla dorazit 2. května.

Dívka se za posledních 72 hodin kvůli zuřícímu živlu příliš nevyspala, prý jí to ale neubírá na dobré náladě. Má k dispozici záložní plachtu a podle předpovědi by se i počasí ke konci její cesty mělo udobřit.

Nejmladším člověkem, který obeplul svět, se loni prohlásil sedmnáctiletý Brit Mike Perham. Trasu dlouhou 45.000 kilometrů sice zdolal za devět měsíců, ale kvůli opravám musel připlout do přístavu, takže nemá nárok označovat svůj výkon za sólo podnik. Jeho výkon je stejně jako plavba Kaliforňana Zaka Sunderlanda, který podnikl o několik měsíců předtím podobnou cestu za 13 měsíců, označen za obeplutí s pomocí.

Nejmladším člověkem, který dokázal obeplout zemi bez cizí pomoci, je zatím Jesse Martin. Tomuto Australanovi se to podařilo před deseti lety, když mu bylo 18 let.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat