15. dubna 2010 10:02 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šestnáctiletá Australanka bojuje na plavbě kolem světa s počasím

Jessica Watson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jessica Watson | foto: ČTK

SYDNEY Šestnáctiletá Australanka Jessica Watsonová se při svém pokusu vytvořit rekord jako nejmladší mořeplavkyně, která by dokázala obeplout svět bez cizí pomoci, potýká s nepřízní počasí. Šestimetrové vlny málem převrátily její loď a bouře jí potrhala hlavní plachtu.

Podle internetových stánek expedice ale mladá jachtařka čelí nepřízni počasí s nezdolným optimismem. Do cíle své cesty by měla dorazit začátkem května.

Watsonová již doplula k západním břehům Austrálie, zbývá jí obeplout kontinent. Do Sydney, odkud vyrazila 18. října loňského roku, by měla dorazit 2. května.

Dívka se za posledních 72 hodin kvůli zuřícímu živlu příliš nevyspala, prý jí to ale neubírá na dobré náladě. Má k dispozici záložní plachtu a podle předpovědi by se i počasí ke konci její cesty mělo udobřit.

Nejmladším člověkem, který obeplul svět, se loni prohlásil sedmnáctiletý Brit Mike Perham. Trasu dlouhou 45.000 kilometrů sice zdolal za devět měsíců, ale kvůli opravám musel připlout do přístavu, takže nemá nárok označovat svůj výkon za sólo podnik. Jeho výkon je stejně jako plavba Kaliforňana Zaka Sunderlanda, který podnikl o několik měsíců předtím podobnou cestu za 13 měsíců, označen za obeplutí s pomocí.

Nejmladším člověkem, který dokázal obeplout zemi bez cizí pomoci, je zatím Jesse Martin. Tomuto Australanovi se to podařilo před deseti lety, když mu bylo 18 let.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…