8. května 2009 18:20 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Severozápad Číny pustoší neznámý druh brouka

Asijský tesařík - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijský tesařík - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PEKING Neznámý druh hmyzu vyhnal 50 čínských majitelů stád a jejich rodin z jejich pastvin a domovů na severozápadě Číny. Museli s sebou vzít 20.000 kusů dobytka, který kvůli žravému druhu brouka přišel o pastvu. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Asi dvoucentimetroví zelení tvorové s černými pruhy se v počtu 3000 jedinců na metr čtvereční sunou krajinou a trávu likvidují hůř než sekačky. Zůstává za nimi pouze hnědá zem.

Čínské úřady o invazi hovoří jako o největší katastrofě minulých třech desetiletí. Nejvíc postižená je Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang. Hejno žravého brouka se nachází asi 280 kilometrů západně od jejího střediska Urumči.

Experti ze zemědělské univerzity nejsou schopní brouka určit a nevědí, kam ho mají zařadit. "Před týdnem byly pastviny zelené. Teď jsou tu všude ti brouci a dostali se dokonce i do mého domu. Musím je vymetat několikrát za hodinu," citovala čínská agentura jednoho ze zemědělců.

Čína se v minulosti musela potýkat například se žravými kobylkami a k jejich likvidaci použila slepice, kachny a další drůbež. Ta ale zatím o nového vetřelce nejeví žádný zájem. Jeden z místních představitelů razí hypotézu, že by mohlo jít o larvy můr, které ve velkém počtu přežily teplou a vlhkou zimu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!