26. listopadu 2008 10:57 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sex bez kondomu? Zajeďte do Číny

Kondom - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kondom - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PEKING Více než polovina prostitutek v čínském hlavním městě Pekingu nepožaduje od svých zákazníků použití prezervativů, přestože coby nejčastější způsob šíření nemoci AIDS sexuální přenos v poslední době nahradil injekční stříkačky. Jen 47 procent z 90 tisíc pekingských sexuálních pracovnic žádá od svých zákazníků použití kondomu, napsala tisková agentura Nová Čína.

Podle zprávy pekingského zdravotnického úřadu se pohlavní styk vůbec poprvé stal nejčastějším způsobem přenosu viru HIV, odpovědným za 55 procent všech nových případů nákazy. Kolik prostitutek v Pekingu je nakaženo virem HIV není známo, protože čínské hlavní město neprovádí plošné testování.

Na 22.000 místech Pekingu včetně hotelů a turistických středisek jsou k dispozici prezervativy zdarma a na 3000 zábavních místech byly instalovány prodejní automaty. Do konce roku mají být automaty na kondomy instalovány také na všech staveništích, která zaměstnávají více než 500 dělníků.

Čína oficiálně uvádí, že po celé zemi žije asi 700.000 lidí nakažených virem HIV, ale zdravotní aktivisté varují, že skutečný počet může být až desetkrát vyšší. V Pekingu byl první případ nákazy zaznamenán v roce 1985 a v současnosti tu je hlášeno 5635 případů.
Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?