27. listopadu 2013 6:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sex v Británii se mění, přibylo žen s lesbickou zkušeností

Prostitutka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostitutka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Britové sice používají ložnice jinak než ke spaní méně často než před lety, ale za to se lásce věnují vynalézavěji a rozmanitěji než dříve. Sexuální zvyky žen se mění rychleji než mužů. Kupříkladu Britek s lesbickou zkušeností je čtyřikrát více než před dvěma dekádami.

To vše vyplývá podle agentury AP z výzkumu sexuálního chování v Británii, který v letech 2010 až 2012 zahrnul údaje od 15 000 lidí ve věku od 16 do 74 let.

Počet Britek s lesbickou zkušeností vzrostl ze čtyř procent v roce 1990 na 16 procent v současnosti. Oproti tomu počet Britů s homosexuální zkušeností se téměř nezměnil a pohybuje se okolo sedmi procent.

"V některém sexuálním chování lze pozorovat, že rozdíl mezi muži a ženami se zmenšuje, ale v rozmanitosti svého počínání ženy předstihují muže," usoudila podle agentury AFP profesorka Kaye Wellingsová, která výzkum vedla. "Významné změny" v sexuálním chování Britek podle ní zapadají do kontextu "hlubokých změn v postavení žen ve společnosti" a také do medializovaných představ o ženské sexualitě.

Podobně jsou na tom i Francouzky

Podobný posun od sexu za účelem rozmnožení k potěšení a oddychu zaznamenaly podle expertky i Francouzky, podotkla AP. Britky během 20 let zvýšily počet svých sexuálních partnerů na dvojnásobek, ze čtyř na bezmála osm, zatímco v případě Britů stoupl počet partnerek z devíti na tucet. V případě obou pohlaví výzkumníci zaznamenali rozšíření repertoáru sexuálního chování.

Nicméně Britové a Britky se milují méně často: v průměru třikrát do měsíce, zatímco před lety to bývalo pětkrát. Pokles milostných výkonů jde podle agentury AFP zřejmě na vrub stoupajícímu počtu osaměle žijících obyvatel ostrovů, z čehož pramení i méně častý výskyt příležitostí k milování. Vedoucí výzkumu nabídla i jiné vysvětlení. "Lidi si tahají své iPhony a iPady i do postele. Příliš tvrdě pracují a možná proto mají méně času na sex," poznamenala Wellingsová.

ČTĚTE TAKÉ:

Na rozdíl od dvou předchozích výzkumů se nynější rozšířil až do věkové kategorie 74 let. Přibližně 60 procent dotázaných pánů a 42 procent dam ve věku 65 až 74 let uvedlo, že se v uplynulém roce potěšili s nejméně jedním sexuálním partnerem.

O sexu se musí smýšlet jinak

Na druhé straně se ukázalo, že skoro třetina chlapců a dívek zahajuje svůj sexuální život ještě před dosažením legální hranice 16 let. Podle studie desetina z dotázaných žen - a jeden ze 70 mužů - byla donucena k sexu přinejmenším jednou od svých 13 let.

"Potřebujeme začít o sexu smýšlet jinak. Sexuální zdraví neznamená pouze to, že dotyčný není nemocen pohlavní chorobou, ale také schopnost těšit se potěšení zee sexu a mít sexuální prožitky nedoprovázené donucením," poznamenala vedoucí výzkumu. Z něj také vyplývá, že ženy a muži těšící se aktivnímu milostnému životu jsou v lepší kondici, trpí v menší míře depresemi i kardiovaskulárními onemocněními, než lidé, kteří sexuální život nevedou.

Debra Herbenicková, která vedla podobný výzkum o sexuálním chování v USA, usoudila, že britské poznatky se podobají americkým. "Lidé nyní svobodněji zkoumají své sexuální záliby," řekla AP. Pochybuje ale, že by nynější trendy mohly pokračovat donekonečna: po homosexuální zkušenosti každý člověk netouží.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!