Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sexuální stávkou chtějí usmířit politiky

Magazín

  20:16
NAIROBI - Tisíce keňských žen se dnes zařekly, že zahájí týdenní sexuální stávku, aby tak daly najevo svůj protest proti hašteření předních politiků. To podle nich hrozí obnovit krvavé boje, které zemi zachvátily loni.

Keňské ženy chtějí sexuální stávkou dosáhnout shody politiků.

Vedoucí největšího a nejstaršího keňského spolku za ženská práva, Organizace za pokrok žen (WDO), vyjádřily své přesvědčení, že bojkot donutí muže k tlaku na vládní představitele, aby se usmířili. "Podívaly jsme se na všechny možnosti, jak dovést lidi k tomu, aby mluvili, a zjistily jsme, že sex je odpovědí," řekla Rukia Subowová, předsedkyně WDO. "Nezná kmen, nemá (politickou) příslušnost a odehrává se v nejnižších domácnostech."

Ke stávce se hodlá přidat jedenáct ženských skupin, které vyzvaly i manželky prezidenta Mwaiho Kibakiho a premiéra Raila Odingy, aby se zdržely sexu. Zatím není jasné, jak se obě dámy k žádosti postaví.

Sexuální stávky nejsou ve světě příliš rozšířené a je otázkou, jak bude protest úspěšný v zemi, kde je řada mužů polygamních. Mluvčí keňské vlády Alfred Mutua uvedl, že o plánované stávce neví.

Sporné volby mezi stranami Kibakiho a Odingy vedly v loňském roce k násilí, při kterém zemřelo více než 1000 lidí a přes 600.000 jich muselo opustit domovy. Po měsíci prostředkování se oba politici dohodli na společné vládě, ale kvůli vzájemným sporům z poslední doby hrozí rozpad křehké koalice.

Autor:
Témata: stávka, Raila Odinga