Vedoucí největšího a nejstaršího keňského spolku za ženská práva, Organizace za pokrok žen (WDO), vyjádřily své přesvědčení, že bojkot donutí muže k tlaku na vládní představitele, aby se usmířili. "Podívaly jsme se na všechny možnosti, jak dovést lidi k tomu, aby mluvili, a zjistily jsme, že sex je odpovědí," řekla Rukia Subowová, předsedkyně WDO. "Nezná kmen, nemá (politickou) příslušnost a odehrává se v nejnižších domácnostech."
Ke stávce se hodlá přidat jedenáct ženských skupin, které vyzvaly i manželky prezidenta Mwaiho Kibakiho a premiéra Raila Odingy, aby se zdržely sexu. Zatím není jasné, jak se obě dámy k žádosti postaví.
Sexuální stávky nejsou ve světě příliš rozšířené a je otázkou, jak bude protest úspěšný v zemi, kde je řada mužů polygamních. Mluvčí keňské vlády Alfred Mutua uvedl, že o plánované stávce neví.
Sporné volby mezi stranami Kibakiho a Odingy vedly v loňském roce k násilí, při kterém zemřelo více než 1000 lidí a přes 600.000 jich muselo opustit domovy. Po měsíci prostředkování se oba politici dohodli na společné vládě, ale kvůli vzájemným sporům z poslední doby hrozí rozpad křehké koalice.