Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Seznamte se s Kobianem, emocionálním robotem

Emocionální robot Kobian. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emocionální robot Kobian. | foto: Impress Watch CorporationReprofoto

WASEDA Roboti se už světu předvedli jako kuchaři, divadelní herci i modelky. Nyní ale japonští vědci představili zase o něco vyšší úroveň humanoidního stroje. Nový robot se totiž umí smát, plakat i vzdychat.

Nový typ se jmenuje Kobian, a jak napsal britský list The Daily Telegraph, byl slavnostně odhalen veřejnosti tento týden v úterý. Jeho autoři, odborníci z Wasedské univerzity, na jeho vývoji pracovali přes dva a půl roku.

Konečný výsledek je ale více než uspokojivý. Kobian dokáže na požádání projevit celkem sedm lidských emocí včetně radosti, strachu, překvapení nebo smutku.

Není to ale pouhé sténaní či pohyby těla, čím se „vyjadřuje“. Od svých tvůrců totiž dostal i „novou tvář“. Každý její „sval“ ovládají miniaturní motůrky, díky kterým tak může pohybovat rty, očními víčky i obočím.

Všechny své pocity navíc doprovází „divokou“ gestikulací pažemi i nohama. Když má například radost, zvedne ruce nad hlavu a doširoka otevře svoje ústa a oči. Naopak, když vyjadřuje zármutek, svěsí hlavu do dlaní a „tváří se“ smutně.

Robot má ruce potaženy pseudopokožkou
Nový robot samozřejmě dokáže i chodit. Podle tvůrců ale už vnímá své okolí a umí vykonávat zadané fyzické úkoly. Díky dvojitému spojení krku s hlavou také může dosahovat více expresivních poloh. Do vínku navíc dostal i trochu té kůže. Jeho ruce jsou totiž pokryty jemným materiálem, který připomíná lidskou pokožku.

Podle vedoucího pracovníka celého projektu profesora Atsua Takanishiho se jedná vůbec o „prvního robota, který emoce vyjadřuje celým svým tělem“. Zároveň dodal, že podle něj je schopnost vyjadřovat pocity důležitým faktorem pro vytvoření „přirozené komunikace“ mezi roboty a lidmi.

Emocionální robot Kobian.

Jedním z cílů při vývoji dokonalého humanoidního robota je především pomoc člověku. Vědci přitom myslí hlavně na starší lidi, kterým by tak stroje mohly být celý den „po ruce“. Pomáhaly by jim jak s běžnými domácími pracemi, tak i s náročnějšími úkoly. Teď by jim ale díky své nové „lidské“ schopnosti projevovat pocity mohly dělat i příjemného společníka ve volných chvílích.

Takanishi také přiznal, že Kobian je zatím pouze ve fázi prototypu. Kromě předem naprogramovaných reakcí se ještě s lidskými emocemi nesetkal. V tomto ohledu je prý třeba dalšího vývoje.

Wasedská univerzita založila institut na vývoj humanoidních robotů v dubnu 2000. Soustředí se hlavně na vytváření vztahů mezi lidmi a stroji. Jak píší na svém internetovém serveru, doufají, že jednou vytvoří robota, který se bude chovat i myslet jako člověk.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Testování na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Testování na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Testování na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!