Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Shakespeare po arabsku

LONDÝN/PRAHA Nejvyhlášenější britský divadelní soubor, Královská Shakespearova společnost, uvedl na své hlavní scéně úplně poprvé hru v arabštině. V Shakespearově rodném městečku, Stratfordu nad Avonem, měla minulý týden premiéru „blízkovýchodní“ verze hry Richard III. Její děj autoři zasadili do „bezejmenné ropné velmoci v Zálivu“.

Většinu rolí hrají herci arabského původu oblečení v tradičním oděvu - muži s šátkem na hlavě a ženy v hidžábech a abájách. Texty přecházejí z klasické arabštiny až k hovorovému „jazyku ulice“ napsal zpravodajský server BBC News. Publiku, které je převážně britské, pomáhají v porozumění anglické titulky.

Richarda III. hraje Syřan Faíz Kazak, energický herec, který se díky svému hustému kníru a charismatickému chraplavému hlasu stal miláčkem publika v syrské metropoli Damašku.

Arabská tragédie
Hru s názvem Richard III.: Arabská tragédie režíruje Kuvajťan Sulajmán Básam. Jak sám říká, jeho cílem bylo přenést příběh o mocenském boji, tyranii a rodinných konfliktech z Anglie 15. století do současnosti. „Hru jsme vytrhli z jejího angličanství a křesťanského rámce - a zasadili ji do arabských souvislostí,“ řekl Básam BBC. Jedna ze scén se například odehrává v televizním studiu stanice podobné arabské Al-Džazíře.

Režisér původně zamýšlel ztvárnit vzestup a pád Saddáma Husajna. Podle něj existuje nápadná podobnost mezi popraveným iráckým diktátorem a zvráceným intrikářským králem Richardem. Od této myšlenky však později upustil z obavy, že by byl obviněn ze zlehčování hrůz, které se děly za Saddámova režimu. Přesto však hra podle něj zůstává „varovným příběhem“ o současné politice arabských států.

„Nynější Blízký východ, stejně jako většina Shakespearových tragédií, je plný příkladů, jak se nemá vládnout,“ řekl Básam agentuře AFP.

Shakespearův Richard III. se odehrává během Války růží, kdy probíhaly boje o anglický trůn. V úvody hry Richard plánuje, jak připravit o trůn svého bratra. „Ta hra je podobenstvím o následnické krizi, která se změní v noční můru,“ říká Básam a Richardovu situaci přirovnává k politicko-náboženskému labyrintu, v němž se pohybují monarchie arabského světa (jako je například Saúdská Arábie), a k jejich problémům při mocenském boji.

„Richard III. je o oddanosti rodu ... Pokud je v mé rodině prolita krev, je mou povinností se pomstít,“ říká Básam a připomíná, že tato tradice je nyní mnohem silnější na Blízkém východě než v západních zemích, kde v podstatě vymizela.

Richard III. není první Shakespearovou hrou, kterou Básam režíroval. Se skupinou herců z Iráku, Kuvajtu, Libanonu a Sýrie už v roce 2004 v Tokiu a Londýně uvedli svou verzi Hamleta.
Díky spojení vlastních myšlenek se Shakespearovými díly se Básam může věnovat tématům, která by jinak byla tabu nebo by vyvolala bouřlivé protesty.

Režisér přiznává, že se za jméno anglického dramatika tak trochu skrývá. „Kdybych chtěl tyto náměty představit jako originální dramata, myslím, že v arabských zemích by bylo téměř nemožné je hrát. Zatímco když je to Shakespeare, nemohou být odmítnuta jako příliš politická nebo kontroverzní,“ říká Básam.

Záměrně tak používá stejnou metodu jako sám Shakespeare. Ten se prostřednictvím hry Richard III. vyjadřoval k dobovým politickým událostem. Cenzory však přelstil tím, že se hra odehrávala o století dříve.
,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...