Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šidítko, cumel alias dudlík. Kdo a kdy ho pro děti vymyslel?

Dudlík (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dudlík (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nejslavnějším dudlíkem všech dob bude nejspíš ten červený, který už třicátou sezonu cumlá animovaná Maggie Simpsonová. verva a sací frekvence, s jakou se do něj pouští, lépe než slova zrcadlí celý rejstřík emocí kresleného batolete: vzdor, radost, překvapení, hněv, údiv, lhostejnost…

Ale to už je jakási vrcholná fáze vývoje dudlíku, šidítka či cumlu, jehož původní účel byl mnohem přímočařejší: měl za úkol dítě uklidnit a pomoci mu usnout. Jeho předobrazem býval jednoduchý váček z látky, který se naplnil chlebem oslazeným medem, napuštěným makovým odvarem či dokonce likérem, později hrubozrnným cukrem. První zmínky o dudlíku sahají do druhé půle 15. století a nacházíme je v německé lékařské literatuře. Další důkaz o jeho existenci přináší výtvarné umění: na obrazu madony s dítětem z roku 1506 od albrechta Dürera třímá mimino látkový pytlíček k cumlání.

Sladké cumlíky však nebyly tím jediným, co nemluvňata žužlala. Jakmile dětem začaly růst zuby, dávaly se jim na prořezání dásní dřevěné korálky a tyčinky z kamene, kostí či korálu. v 19. století tyto materiály nahradil nově vynalezený kaučuk a od něj už byl jen krůček k vynálezu dudlíku, jak jej známe.

První patent předložil ve Spojených státech roku 1901 newyorský drogista christian W. Meinecke. Měl tvar cecíku připevněného ke kotoučovitému štítu z kosti či hliníku, jenž byl dostatečně veliký na to, aby dítě šidítko nespolklo, a přecházel v držátko. Meineckeho vynález se ujal a rychle následovaly další varianty. Proti novince se brzy zvedla vlna odporu a dudlíku se začaly připisovat mnohé neduhy, jako je skolióza, tloustnutí jazyka, deformace ústní dutiny či šíření nemocí. ostatně názory na dudlík stále rozdělují společnost i více než sto let po jeho vynálezu.

Spíše než nepodložené zvěsti v rozvoji překážely materiály, z nichž se první cumly vyráběly. Při zpracování kaučuku se používala síra, kvůli níž dudlíky nepříjemně zapáchaly. některé se vyráběly v bílé barvě a k tomu bylo zapotřebí olova, jež nebylo právě nejzdravější přísadou. v prvních desetiletích 20. století tak kaučuk vystřídal latex a později silikon. Tvar však zůstal víceméně stejný dodnes – jen ve druhé polovině století zploštěl, aby lépe kopíroval tvar ústní dutiny.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!