Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sídlo za tři miliardy

Magazín

  13:55
LOS ANGELES - Nejdražší rodinný dům ve Spojených státech byl nabídnut k prodeji. Sídlo ležící v kalifornském Beverly Hills je k mání za 165 milionů dolarů (3,4 miliardy korun), informovala agentura AFP.

Hearstovo sídlo

Příbytek ve tvaru písmene H je někdejší vilou tiskového magnáta Williama Randolpha Hearsta a jeho milenky a herečky Marion Daviesové.

Podle listu The Los Angeles Times je dům vybaven tak, aby splnil přání a sny nejednoho miliardáře. Je v něm 29 místností, tři bazény, tenisové kurty, kino, tančírna a mnoho dalších zákoutí.

„Takový dům se dostane do prodeje jednou za generaci,“ tvrdí realitní agent z Beverly Hills Jeff Hyland. Současný majitel luxusní vily Leonard Ross, který dům koupil v roce 1976, prohlásil, že důvodem prodeje je snaha „změnit způsob života“. Historie naznačuje, že Hearstův domov si bude muset na svého nového majitele chvíli počkat.
Během uplynulých dvou let bylo prodáno pouze šest domů za ceny blížící se 100 milionům dolarů (2,1 miliardy korun), avšak žádný této sumy údajně nedosáhl. Nejvíce prý stálo sídlo jiného mediálního magnáta Garyho Winnicka, který za něj v roce 2001 zaplatil 94 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).

Nabízený dům ve tvaru písmene H byl postaven v roce 1927 pro jednoho bankéře. Hearst jej pak koupil o dvacet let později za 120 000 dolarů (2,5 milionu korun) a vybavil ho obrazy své milenky v životní velikosti. Zahradu zdobí sochy přivezené z jeho sídla Hearst Castle ležícího v severní Kalifornii.

William Randolph Hearst se narodil v roce 1863 v San Francisku, vystudoval Harvardovu univerzitu a ve 24 letech začal zakládat noviny po celé Americe. Byl zakladatelem takzvaného „žlutého tisku“, tedy bulvární žurnalistiky. Své zprávy zakládal na senzačnosti, skandálnosti a šovinismu. Pojem „žlutý tisk“ byl odvozen od prvního komiksu „The Yellow Kid“ („Žluté dítko“), který také vydával. Jedním z nejznámějších Hearstových plátků byl New York Journal, který mimo jiné agitoval ve prospěch španělsko-americké války.

V tomto domě strávil Hearst poslední roky svého života. Zemřel zde v roce 1951 v 88 letech. Sídlo bylo též využito ve filmu „Kmotr“.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat