Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šílený kousek. V bouři milionu voltů chce vydržet 72 hodin

Magazín

  16:30
NEW YORK/PRAHA - Iluzionista David Blaine se pustil do dalšího šíleného kousku. Uprostřed New Yorku se v pátek postavil do středu bleskové bouře. Vydržet to chce tři dny. A důvod? Chci v lidech probudit zájem o fyziku, říká.

Pán blesků: David Blaine si libuje v podivných situacích. foto: Andrew BurtonReuters

Na tuto podivuhodnou a nebezpečnou podívanou se lidé chodí dívat na Manhattan, kde Blaineův tým vybudoval speciální stan. V pátek se v něm devětatřicetiletý iluzionista postavil na vyvýšenou plošinu oblečený do speciálního obleku a nechal spustit Teslův transformátor. Vydržet chce do pondělka.

David Blaine zkoumá, co tělo vydrží

David Blaine proslul vyčerpávajícím kousky zaměřenými na extrémní výdrž.

  • V roce 1999 se nechal na sedm dní pohřbít do skleněné rakve, čímž překonal slavného Harry Houdiniho.
  • O rok později se nechal zavřít do masy ledu jen v lehkém oblečení. Po 63 hodinách, 42 minutách a 15 vteřinách ho spolupracovníci vyprostili ven. Blaine byl dezorientovaný a vyčerpaný a okamžitě odjel do nemocnice. Posléze přiznal, že se z pokusu, při němž dostával jen hadičkou vodu, měsíc zotavoval a že už nemá v plánu nic tak obtížného.
  • V roce 2002 vydržel na úzkém sloupu ve výšce 30 metrů v New Yorku 35 hodin.

 

David Blaine.

  • V roce 2003 strávil 44 dní v bedně z plexiskla v Londýně nad Temží. Během té doby nic nejedl, pil 4,5 litru vody denně a ztratil 25 kilogramů.
  • Další šílenost předvedl v roce 2006, kdy byl týden v kouli naplněné vodou a dýchal pomocí trubiček. Na konci pobytu se pokusil překonat světový rekord v zadržení dechu pod vodou. To se mu nepovedlo, vydržel 7 minut a 12 vteřin (rekord činí 8:58 minuty).
  • V roce 2008 se nechal zavěsit na 60 hodin hlavou dolů a podle lékařů riskoval oslepnutí. Blaine si ale vyslechl kritiku, protože každou hodinu slézal na zem, aby se protáhl a lékaři ho prohlédli.    

S cívek, na nichž napětí dosahuje až milion voltů, začaly sršet blesky.

"Stát uprostřed bouře, to je tak vzrušující pocit. Stát v prostředí, ve kterém by jste být neměli," popsal své dojmy Blaine.

Oblek, který má Blaine na sobě, funguje na bázi Faradayovy klece. To znamená, že elektrický náboj je soustředěn pouze na povrchu vodiče, nikoli uvnitř něj. Napětí tak prochází pouze tímto oblekem, nikoli Blaineovým tělem. Podobný oblek nosí lidé, kteří pracují poblíž vysokého napětí, popřípadě kutilové, kteří si doma "hrají" s Teslovou cívkou.

Stuart Weiss, Blaineův doktor, tvrdí, že hlavním nebezpečím tohoto kousku je ozón a oxidy dusíku, které se při něm tvoří. Součástí konstrukce je proto i ventilační systém, který má iluzionistovi zajistit co nejlepší vzduch.

Celé zařízení je také poměrně hlasité, Blaine má proto na uších sluchátka, díky kterým může zároveň komunikovat s okolím a slyšet reakce diváků. Po celé tři dny, které chce strávit mezi blesky, bude bez jídla. Trubičkou bude mít pouze přístup k vodě, zavedený má i katetr pro odvod moče. "Už jsem to chtěl udělat roky," pochvaluje si realizaci projektu iluzionista.

"Doufám, že přitáhnu lidi, hlavně děti k fyzice," tvrdí Blaine. "Například, že nezabíjí volty, ani když jich je milion, ale ampéry. Nadšený z pokusu je William Allen Zajc, šéf katedry fyziky z Univerzity v Columbii. "Je to v zásadě bezpečné. Riskantní by to bylo, kdyby se oděv nějak porušil, řekl Zajc. "Pro mě je neuvěřitelné, že tam dokáže stát 72 hodin, ne že je kolem něho milion voltů." Přenos můžete sledovat zde:

Magie v ulicích

V minulosti už iluzionista Blaine předvedl řadu jiných bláznivých kousků. Například se na 44 dní nechal zavřít do skleněného boxu v Londýně, kde celou tu dobu strávil pouze o vodě. Jindy se na 35 hodin postavil na 30,5 metru vysoký sloup v New Yorku, aniž by byl jištěný (viz box).

Blaine, který je ženatý a má roční dceru, proslul vedle vytrvaleckých rekordů pouličními triky. Obyčejným lidem na ulicích měst předvádí triky především s kartami či mincemi a nahrává je na obyčejnou kameru, čímž se stal ve Spojených státech velice populární. "Oživil staré kousky a dokázal s nimi něco unikátního," napsal v recenzi na jeho televizní show postavené na záběrech z ulice list The New York Times.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat