Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

SILIKONOVÁ horečka

Magazín

  15:49
Na nová prsa jsem si šetřila už od osmnácti, říká modelka Hana Mašlíková. Jiné ženy jdou na operaci, protože si myslí, že jim to zachrání manželství.

Hana Mašlíková letos na přehlídce s novými ňadry. foto: MAFA

V přenosném pelíšku téhle milé, výřečné a usměvavé blondýnce spí její roční minipes, čivava Piccolo, která ji všude doprovází. V lesklém tyrkysovém tričku, džínách a černé kožené bundě v kavárně vypadá Hana Mašlíková jako obyčejná hezká dívka. Na focení pro Pátek se ale převléká do růžového korzetu a to by se na její gigantická ňadra umístěná na superúzkém hrudníčku nedokázal nepodívat ani slepý mnich.

Silikonová Barbie
Slečna Mašlíková, která se směje, že jí její bratr řekl „ty máš prsa čtyřky a zadek jedničku“, se pro česká média stala Pamelou Andersonovou – kde se zjeví její dekolt, vyskočí odkudsi minimálně jeden fotograf a obrázek pak doprovodí text prošpikovaný výrazy jako „vnady“, „sexbomba“ a „velikost D“. I u nás se zjevil nový typ celebrity, který na Západě již pár let patří do bulvárního panoptika: profesionální prsatice.

Kupodivu se zdá, že pozornost, po které toužila, se Hance v poslední době začíná zajídat. „Uráží mě, že jsem kvůli médiím zařazena do škatulky silikonová Barbie. Postavit kariéru na tom, že máte prsa, mi přijde fakt stupidní,“ říká šestadvacetiletá Hana Mašlíková. Neudělala ale sama přesně tohle? Před operací byla jen jednou z dvanácti finalistek Miss ČR a účastnicí televizní reality show Trosečník. Tehdy mě zaujala její houževnatost, ve fyzicky i psychicky tvrdých zkouškách na „opuštěném“ ostrově skončila na slušném čtvrtém místě z šestnácti účastníků…

Prsa za 200 tisíc
Jenže do té doby o ni novináři sotva zavadili, to až velká prsa jí vynesla nehynoucí zájem. „Každá si teď nechává dělat prsa, aby se zviditelnila. Já jsem si na ně ale poctivě šetřila už od osmnácti. A udělala jsem si je jenom a pouze kvůli sobě, odjakživa se mi velká prsa líbila,“ rozkládá rukama modelka, která si ňadra nechala od chirurga zvětšit o dvě čísla. Neproběhlo to ovšem bez komplikací. Po první operaci se Haně udělala cysta a tělo silikon odmítalo. Musela na operaci a lékaři jí implantáty vyndali.

Hana Mašlíková předloni v reality show Trosečník.
Hana Mašlíková předloni v reality show Trosečník.
„Zaplatila jsem si radši úplně nové, takže mě místo devadesáti stála ta nová prsa nakonec skoro dvě stě tisíc. Třicet procent mi přispěla klinika, protože jsem se zavázala udělat jim reklamu,“ říká Hana, jejímž vzorem v dospívání byla vnadná herečka Carmen Electra ze seriálu Pobřežní hlídka. Po operaci prožívala modelka obrovské bolesti. „Čím je implantát větší, tím víc to bolí. Jsem teď sice spokojená, ale po zdravotní stránce jsem si moc nepomohla. Od patnácti let trpím migrénami a ty se mi teď ještě zhoršily, takže někdy končím s migrénovými záchvaty na kapačkách.“ A to ještě média čile spekulují, že jí doktoři udělali prsa poněkud nesouměrná.

Do doby, než přišla operace, předváděla Hana Mašlíková hlavně spodní prádlo. Dnes už to není tak snadné. „Většinou se předvádí podprsenky velikosti A a B. Sama jsem zjistila, že sehnat hezkou levnou podprsenku na větší prsa je peklo. Místo za šest stovek si teď kupuji podprsenku i za tři tisíce.“ Takové věci si před operací neuvědomila, protože jak se těšila na VELKÁ PRSA, nedívala se nalevo napravo. Teď si koupí kabát velikosti L a spěchá ke krejčové nechat si ho dole zúžit…

Chci ještě větší prsa!
Z finančního hlediska se jí investice do dmoucího hrudníku přesto vyplatila. Díky známé tváři ze stránek časopisů se Haně začali ozývat sami klienti, a tak už není závislá na smlouvě se svou modelingovou agenturou. Být známým obličejem je na přehlídkovém molu spíš výhodou, českým návrhářům se – na rozdíl od světových, kteří si myslí, že příliš známé tváře „zastíní“ předváděné modely – hodí, že dívky jsou trochu celebrity a přilákají k jejich šatům více lidí.

„Modelka Mesarošová má nová prsa, zvětšila si je na číslo pět“. „Sexbomba Mašlíková: Chci ještě větší prsa!“. „Má pětky… a u toho nezůstane!“. Titulky v bulvárním čtivu dávají tušit, že různé modelky, herečkykřoví z muzikálů a moderátorky, které většinu času nic nemoderují, dnes svou „slávu“ staví jednoduše na tom, že si nechávají ušít nová prsa.

Modelka Dominika Mesárošová si nechala vyměnit implantáty za nové, větší.Modelka Dominika Mesárošová si nechala vyměnit implantáty za nové, větší.

A dají o tom pořádně nahlas vědět. Soukromé kliniky se předhánějí, které celebritě prsa zaplatí, aby pak plastickou operaci mohli zvědavci sledovat ze záznamu na internetu nebo se panu chirurgovi podívat pod ruce alespoň prostřednictvím realistických fotografií. Pryč je doba, kdy byly „silikony“ vnímány jako bizarnost pornohereček. Dnes jsou velká a dokonalá, byť umělá ňadra výrazem sebevědomí mladé dámy. Poprsí si klidně zvětšují už dvacetiletá děvčata.

Pózování s implantáty
Vedle Hanky Mašlíkové druhá nejznámější silikonová modelka Dominika Mesarošová byla ve svých dvaadvaceti majitelkou umělých trojek, ale před časem si je nechala ještě zvětšit. Novinářům pak u nemocniční postele pózovala s vyjmutými implantáty a svou šťastnou matkou. A co udělá se starými silikony? „Napadlo mě, že je nechám vydražit. Peníze, které by se vybraly, bych ráda svěřila třeba jednomu psímu útulku v Tróji.“

Bulvár kvituje nárůst ňader s povděkem: „Loňská Miss Lucie Hadašová by se zase nejraději ukazovala jen ve spodním prádle. Nová prsa přece musí být vidět, ať je každý obdivuje. ,Jsem teď tak spokojená, mám najednou mnohem více kšeftů, jsem si jistá, že za tím stojí má nová prsa, smála se Hadašová, která má mužům konečně co předvést,“ psalo Aha!. Nic ale nepřebije internetový časopis Dama.cz, který přinesl článek jako vystřižený ze Stepfordských paniček: „Už dlouhou dobu uvažujete o plastické operaci. O nových prsou, nebo o jiném zadečku, o štíhlejších stehnech, o menším nosu…? Partnerovi by se to líbilo, ale stále nemůžete najít odvahu. A jemu zase dochází fantazie při výběru vánočního dárku. Spojte příjemné s užitečným a jemně mu naznačte, že vám může věnovat plastickou operaci pod stromeček. Vy se mu pak v létě odvděčíte na pláži...“

Katie a prsa o velikosti H
Každá západní země má svou silikonovou krasavici číslo jedna – Amerika pořád nedá dopustit na Pamelu Andersonovou, která si své obří implantáty nechává už deset let střídavě vyjímat a zandávat. V Británii je fenoménem modelka Katie Price alias Jordan. Ta se před několika lety začala pravidelně objevovat na straně tři bulvárního plátku The Sun, která tradičně patří fotkám nahotin. Od té doby ji bulvár nespustil ze svého hledáčku kvůli mohutnému poprsí – to když jí silikony zvětšily hrudník o dvě čísla, stejně jako Haně Mašlíkové na velikost D.

Katie si s rychle nabytou slávou hned věděla rady: dnes je na Wikipedii označována za modelku, televizní osobnost, sloupkařku časopisu, spisovatelku a obchodnici (nedávno navrhla růžový obleček pro koně). Katie si pak řekla, že čím víc, tím lépe a nechala si prsa nafouknout na velikost H, tedy osmičky. Letos ale na svatého Valentýna ukázala při křtu své nové knihy kromě nového nosu a porcelánových zubů i čerstvě zmenšené poprsí. Zmenšování ale nepřeháněla. Nechala si z výstřihu ubrat jen o jedno číslo.

Krasavice z 19. století zdůrazňovaly svůj dekolt prostřednictvím kontrastu k nelidsky štíhlému pasu. Pořádně utažený korzet mohl pas dívky stáhnout až na obvod kolem čtyřiceti centimetrů. Stačí vzpomenout na americký román Margaret Mitchellové Jih proti Severu, kde je hlavní hrdinka Scarlett popisována jako dívka s „nejštíhlejším pasem ze tří okolních okresů – 43 centimetrů!“ a chlubila se ňadry „na svých šestnáct let velmi vyspělými“.

Některé dámy si dokonce nechávaly odstranit spodní žebro, aby jim ta jejich svěrací kazajka padla lépe. Ta ostatně už sama o sobě dávala vyniknout horní části prsou a dekoltu, který byl v módě odjakživa. A přestože byly doby, kdy bylo necudné ukázat třeba jen kotníček, tato část těla se v historii ukazovala více méně vždy bez ostychu. Zatímco krinolíny a korzety určoval v minulosti společenský diktát a matky je dcerám šněrovaly i přes jejich nelibost, dnešní dívky jdou pod nůž „kvůli sobě“, protože se domnívají, že se „budou cítit lépe“. Bolest pro krásu.

Na jihu Etiopie platí: Čím vytahanější ret, tím líp.Bolest pro krásu. Na jihu Etiopie platí: Čím vytahanější ret, tím líp.

Moje kamarádka (běžně nosí podprsenku 75B) si na dovolenou pořídila černé bikiny od jedné sportovní firmy a místo radosti, jak neodolatelná v nich bude na pláži, ji přepadly pochybnosti. Ukázala mi vrchní díl – dva mikroskopické trojúhelníky na šňůrce – a poznamenala zaraženě, že jde o velikost XL. „Pro koho jsou ty plavky dělané, když já obrovská prsa nemám a stejně mi je taktak zakryjí?“ přemítala a pak jí to došlo: „Jsou šité speciálně pro umělá prsa, která v nich musí vypadat bezvadně. Bikiny zakryjí akorát dvorce a prsa přitom trčí kupředu.“

Pohled do výloh butiků jí dává za pravdu. Titěrná tílka na zavazování za krkem, trička a šaty bez ramínek – to není důvod pro koupi podprsenky s celkem ohavnými průhlednými gelovými ramínky. Použití těchto kousků je asi zamýšleno jinak. Jako hadříky pro majitelky umělých ňader, která se v podprsence nosit nemusí, neboť i bez ní čučí na půl metru nehnutě do prostoru.

Kámen kolem krku
Na počátku 70. let, kdy už byla na Západě sexuální revoluce v plném proudu, nemohly feministky otázku ňader přejít mlčením. Britská spisovatelka Germaine Greerová ve své slavné knize Eunuška napsala: „Plné poprsí pro ženu fakticky představuje mlýnský kámen kolem krku: získává přízeň mužů, kteří by si chtěli sáhnout, ale ona nikdy nemůže doufat, že ji oči vypadávající z důlků opravdu vidí. Obdiv k jejím ňadrům trvá jen do chvíle, než začnou jevit známky funkčnosti; jakmile povinou, povadnou a bradavky ztmavnou, stanou se předmětem odporu.“

Greerová dodává, že jediná možnost, jak se vyhnout oplzlému přístupu, kdy muži ňadra vidí jen jako „návnady určené k mačkání a k hnětení jako plastelína“, je nenosit podprsenku, aby se muži museli vyrovnat s pohledem na skutečná ňadra. Jenže zkuste dnes do práce chodit „bez“.

Mrcha gravitace
Co si to vlastně Hana Mašlíková nechala dát do těla? Silikonový gel uzavřený v pevném nepropustném obalu jako implantát se používá už přes dvacet let jen s drobnými změnami. Je-li prsní žláza malá, mívá lepší efekt jeho uložení pod sval, který překryje horní část implantátu a okraj pak není viditelný přes kůži.

Po vložení implantátu do prsou kolem něj organismus rychle vytvoří tenký obal, jenž chrání tělo proti cizorodému materiálu. Obal se ovšem může časem zvětšovat, stávat se znatelným na omak a způsobit tak větší tvrdost prsu i změnu jeho vzhledu. To je pak nutné odstranit ochrannou tkáň operací a vyměnit implantát, jehož „životnost“ je ostatně jen deset až patnáct let. Pacientky s implantáty mohou kojit a v jejich mateřském mléce není zvýšený výskyt křemíku, který je základem silikonu. Implantát podle lékařů nezamezuje možnosti vyšetření prsní žlázy při prevenci rakoviny prsní žlázy a dosud se neprokázalo, že by silikon vedl k rakovině.

Příliš velké implantáty ovšem mohou snížit citlivost bradavek. Po operaci také může dojít ke krvácení do dutiny pro implantát nebo k infekci, která do roka postihne každou dvacátou pacientku. Každoročně je třeba chodit na kontrolu i kvůli tomu, že při úrazu nebo jen nepřiměřeném tlaku na prs může dojít k přetržení implantátu. Pacientka také musí počítat s tím, že i na silikony působí zemská přitažlivost, takže časem může dojít k celkovému poklesu ňader. Ostatně sama modelka Mašlíková říká: „Pamela Andersonová chodí na výměnu implantátů třeba každé dva roky.“

Náchylnější k sebevraždě
Jedna věc jsou umělá prsa na dvacetileté dívce, druhá prsa vypadající jako „dvacetiletá“ na ženě, která se ohlíží za svou čtyřicítkou. Kombinace dvou boulí s povadlým stárnoucím dekoltem (se kterým toho ani plastická chirurgie ještě pořád moc nesvede) je dost tristní. Žena vypadá, jako by ji někdo sešrouboval z různých těl.

Zásahy plastického chirurga mají pochopitelně vliv na psychiku. Jedna studie dánských a švédských vědců tvrdí, že ženy, které podstoupily umělé zvětšení prsou, jsou třikrát náchylnější k pokusu o sebevraždu než běžná populace. Vědci míní, že tyto ženy mají nízké sebevědomí a silikony to nezachrání.

Ještě před nějakými deseti lety se kolem silikonů rojily divoké teorie (znecitliví? vyhřeznou? prasknou v letadle?). Dnes už nepatří do arsenálu striptérek a ani manažerka se za ně nestydí. Ženy mladé i staré silikony chtějí, tak jako luxusní dovolenou nebo milence. Dají za ně úspory, vezmou si půjčku, pumpnou manžela.

Dokonalost přístupná všem
Je to snad důkaz konečného vítězství na poli sexuality, výraz vrcholné emancipace žen, které se ještě nedávno musely zpovídat z toho, v jakém stavu je jejich panenská blána před svatební nocí, a dnes nejen že mohou spát kdy a s kým chtějí, ale se svým tělem si mohou dělat, co se jim zlíbí? V tomto experimentu ostatně předběhly muže, kteří se dosud velmi ostýchají prozradit, že si nechali byť jen upravit oční víčka nebo nastřelit pár vlasů na plešku.

Dnes je dokonalost přístupná všem. Ať už si pod tím slovem představíme cokoli – vždyť před pár lety bylo hitem nechat si „vypolštářkovat“ ploché hýždě, aby byly podobné těm zpěvačky Jennifer Lopezové. Ale možná je to celé jen ženská odpověď na mužský sexismus a machismus. Jako bychom říkaly: dobře, uděláme se takové, jaké nás chcete. Víme, jak chcete, abychom vypadaly, protože vidíme všechny ty reklamy v televizi, hollywoodské hvězdy a holky z obálek magazínů (jako dnešní Pátek). Staneme se vaší vysněnou ženou, a tak vás snáze naženeme do chomoutu a vůbec ke všemu, co po vás v životě chceme.

"Mámina úprava"
O tom, jak moc si dospělé ženy uvědomují, co pro jejich partnera znamená „pěkný tělo“, by mohly vyprávět Američanky, mezi kterými se těší oblibě tzv. „mámina úprava“ – finančně výhodný balíček několika plastických operací, které chirurg provede najednou. Nejčastěji si ho kupují ženy, které už porodily a chtějí zpátky staré tvary. V některých případech, jak informují plastičtí chirurgové, mají ženy s přáním zvětšit si prsa dojem, že tím zachraňují manželství.

Je-li tomu tak, pak horší na celé věci bude spíš to, že silikonuchtivé ženy projevují trestuhodný nedostatek invence. Všechny chtějí být dokonalé tím samým způsobem. Komentátorka Zoe Williamsová v britském Guardianu píše: „Nechceme po mužích, aby měli všichni stejná těla. Ze sebe ale tím, že si necháváme šít stejná ňadra, děláme zboží. Nemá to ovšem co do činění se sexem. Je to spíš, jako kdybychom si přes obličej vytetovaly fajfku Nike.“

Hana Mašlíková si ale svá nová déčka pochvaluje. Zvedla se prý její cena, za přehlídku si může říct víc než „bezejmenné“ modelky. „Přineslo mi to také klienty, kteří chtějí na akcích vyzývavou babu, ať už na moderování nebo na přehlídku. Dostala jsem šanci moderovat pořad Sexy šance na Primě a nafotila pro jednu firmu sexy kalendář,“ zamýšlí se Mašlíková. Kdyby neměla známost, nejradši by se prý sbalila a odjela do Miami. „Tam modelky začínají až v pětadvaceti. A hlavně je to místo, kde milují silikony.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!