Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Silná zbraň Mossadu – krásky jako nebezpečné volavky

Cipi Livniová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cipi Livniová. | foto: Reuters

TEL AVIV Blonďaté, černovlasé nebo brunety: šest z celkem 26 podezřelých osob v případě palestinského radikála z Hamasu Mahmúda Mabhúha zavražděného v Dubaji jsou mladé, atraktivní ženy.

Izraelská tajná služba Mossad, které dubajské úřady přisuzují odpovědnost za vraždu, je známa cíleným nasazováním žen jako volavek, napsala agentura DPA.

Interpolem hledaná podezřelá s falešným jménem Gail Folliardová, která cestovala na irský pas, 19. ledna údajně přiměla Mabhúha, aby otevřel dveře svého hotelového pokoje. Tak tato mladá žena v blonďaté paruce otevřela cestu vražednému komandu, které pak předáka Hamasu podle všeho udusilo polštářem.

Irský pas na jméno Gail Folliardová, který využil zřejmě Mossad při vraždě Mahmúda Mabhúha

Ženy se na minulých akcích Mossadu podílely nejednou. Už při únosu nacistického válečného zločince Adolfa Eichmanna v Argentině v roce 1960 byla například nápomocna Jehudit Nessjahuová - alias Dina Ronová, Židovka původem z Nizozemska.

Byla členkou týmu, který zajatce střežil v jisté vile, dokud nebyl tajně odvlečen do Izraele. "Mluvila plynně několika jazyky, dokázala snadno měnit svou identitu a přizpůsobit se bez problémů každé situaci," bájil o ní později ve své knize Dům v ulici Garibaldiho tehdejší šéf Mossadu Isser Harel.

Nejznámější volavkou Mossadu je ovšem "Cindy", blonďatá špiónka, která v roce 1986 vylákala jaderného technika Mordechaje Vanunua k romantické cestě z Londýna do Říma, kde padl do pasti izraelským agentům.

Vanunu, který předtím vyzradil britskému listu The Sunday Times utajované skutečnosti o izraelském jaderném programu, musel za svou slabost pro blondýnky zaplatit 18 lety vězení. Na svobodu se podmínečně dostal teprve v roce 2004 za velmi přísných omezení.

Někdejší agentka, jejíž občanské jméno je Cheryl Ben Tovová, žije dnes jako matka dvou dětí a obchodnice s nemovitostmi na Floridě.

V Mossadu sloužila i premiérka

Většina spolupracovnic Mossadu se ovšem nepodílí na senzačních akcích, nýbrž působí v pozadí a vykonává spíše nezáživné kancelářské práce. Mnohým z nich jejich práce u legendární tajné služby později poslouží i jako kariérní odrazový můstek v civilním životě. Vždyť jedna z bývalých agentek Mossadu se loni dokonce málem stala premiérkou - Cipi Livniová, předsedkyně centristické strany Vpřed.

Šesti ženám podezřelým v kauze dubajské vraždy bylo podle údajů ve zneužitých pasech od 23 do 30 let. Nejstarší z nich, Gail Folliardová, údajně převzala roli velitelky. Melanie Heardová (28 let, francouzský pas), Anna Shauna Clasbyová (29 let, irský pas), Ivy Brintonová (28 let, irský pas) a Nicole Sandra Maccabeová (27 let, australský pas), podle dubajských úřadů pomáhaly při Mabhúhově sledování a přípravě jeho vraždy.

Britský pas na jméno Gabriella Barneyová, který využil zřejmě Mossad při vraždě Mahmúda Mabhúha

Nejmladší podezřelá, údajně třiadvacetiletá žena cestovala na falešný britský pas se jménem Gabriella Barneyová. Identitu prý ukradla ženě s dvojím izraelsko-britským občanstvím, která žije v kibucu na severu Izraele. Jméno otce Barneyové se objevilo na seznamu zahraničních podezřelých z Mabhúhovy vraždy už minulý týden.

Má se za to, že více než polovina ze 26 podezřelých osob zneužila jména bezúhonných Izraelců, jimž tak ukradla jejich identitu. Pravá Barneyová nebere telefony. Dlouholetý člen kibucu Bet Haemek řekl izraelskému listu Jediot Achronot: "Kdo Gabriellu zná, ví, že nemá s celou tou záležitostí ani v nejmenším nic společného."

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...