Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šimpanz ukousl prst řediteli berlínské ZOO

Šimpanz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz. | foto:  Šimon, Lidové noviny

BERLÍN Ředitel berlínské zoo možná přijde kvůli jednomu svému svěřenci o prst. V pondělí ho Berhardu Blaszkiewitzovi ukousl šimpanz Pedro. Ačkoli se lékařům podařilo během osmihodinové operace ukazováček přišít, oznámili, že se do operovaného místa dostala infekce a hrozí, že budou muset řediteli prst amputovat.

Nehoda se přihodila při polední soukromé prohlídce, když chtěl Blaszkiewitz dát Pedrovi skrz mříž ořechy. Lidoop však chňapnul po jeho pravé ruce a ukousl mu větší část jeho ukazováku.

"Pedro je vůdcem skupiny, a tak jí musel ukázat svou dominanci," vysvětlil chování útočníka mluvčí berlínské zoo André Schüle. "Za normálních okolností by šimpanz nikdy neměl příležitost se takhle dostat k ošetřovateli nebo k našemu řediteli," dodal s tím, že pro osmadvacetiletého Pedra tato příhoda nebude mít žádné následky.

Mnohem horší budou nejspíš pro ředitele zoologické zahrady, kterou celosvětově proslavil lední medvěd Knut. Do operované rány se mu otiž dostala infekce. "Technickou stránku jsme v pondělí večer zvládli, nyní se ale na stehu objevilo lehké zarudnutí," popsal pooperační vývoj šéf oddělení mikrochirurgie úrazové nemocnice v Berlíně-Marzahnu Andreas Eisenschenk.

Lékaři prý budou s pacientem mluvit o odstranění přišitého prstu. Podle Eisenschenka hrozí, že by se infekce mohla rozšířit do ruky. "Je tu nebezpečí, že přijde o víc částí, než které byly zasaženy," upozornil. Infekce podle něj pravděpodobně pochází z úst šimpanze.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?