Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šimpanz ukousl prst řediteli berlínské ZOO

Magazín

  13:58
BERLÍN - Ředitel berlínské zoo možná přijde kvůli jednomu svému svěřenci o prst. V pondělí ho Berhardu Blaszkiewitzovi ukousl šimpanz Pedro. Ačkoli se lékařům podařilo během osmihodinové operace ukazováček přišít, oznámili, že se do operovaného místa dostala infekce a hrozí, že budou muset řediteli prst amputovat.

Šimpanz. foto:  Šimon, Lidové noviny

Nehoda se přihodila při polední soukromé prohlídce, když chtěl Blaszkiewitz dát Pedrovi skrz mříž ořechy. Lidoop však chňapnul po jeho pravé ruce a ukousl mu větší část jeho ukazováku.

"Pedro je vůdcem skupiny, a tak jí musel ukázat svou dominanci," vysvětlil chování útočníka mluvčí berlínské zoo André Schüle. "Za normálních okolností by šimpanz nikdy neměl příležitost se takhle dostat k ošetřovateli nebo k našemu řediteli," dodal s tím, že pro osmadvacetiletého Pedra tato příhoda nebude mít žádné následky.

Mnohem horší budou nejspíš pro ředitele zoologické zahrady, kterou celosvětově proslavil lední medvěd Knut. Do operované rány se mu otiž dostala infekce. "Technickou stránku jsme v pondělí večer zvládli, nyní se ale na stehu objevilo lehké zarudnutí," popsal pooperační vývoj šéf oddělení mikrochirurgie úrazové nemocnice v Berlíně-Marzahnu Andreas Eisenschenk.

Lékaři prý budou s pacientem mluvit o odstranění přišitého prstu. Podle Eisenschenka hrozí, že by se infekce mohla rozšířit do ruky. "Je tu nebezpečí, že přijde o víc částí, než které byly zasaženy," upozornil. Infekce podle něj pravděpodobně pochází z úst šimpanze.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...