Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šimpanzí „sex ve městě“

šimpanz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šimpanz | foto: ČTK

LONDÝN Britští psychologové, kteří zkoumali deset měsíců v Ugandě tlupu šimpanzů, vůbec poprvé zaznamenali, jak rozdílné jsou zvuky, které vydávají šimpanzí samice při páření. Podle jejich zjištění se hlasové projevy šimpanzic výrazně mění podle toho, zda je v blízkosti agresivní samice představující možnou hrozbu, nebo naopak dominantní samec – potencionální otec.

Když dojde na sex, hovoří představitelky něžného pohlaví spíše o počtu partnerů nežli o jednom jediném a vytouženém „panu Božském“. Podobně jako ve slavném seriálu a nyní i celovečerním filmu Sex ve městě se i život šimpanzic točí kolem sexu, píše list The Daily Telegraph.

Vědci sledovali tlupu čítající 78 šimpanzů, z nichž bylo jen osm dospělých samců. Audionahrávky zjistily, že šimpanzice byly mnohem hlučnější při páření, pokud byl v blízkosti nějaký jiný samec. Mnohem tišší byly ale při sexu v případě, že se v blízkosti vyskytovala silnější a potenciálně agresivní samice.

Důvtipné taktiky opičích dam
Šimpanzí dámy jsou promiskuitní a všemožnými způsoby při páření taktizují. Simon Townsend, psycholog Saintandrewské univerzity, jenž studii vedl, uvádí, že dospělé šimpanzice mají zjevně vyvinutou důvtipnou taktiku, která má posílit jejich rozmnožovací úspěch a zároveň snížit mnohá rizika, která na novorozená mláďata čekají.

Mláďata mohou zabít hned po narození starší samci nebo samice, které je mohou považovat buď za ujídače potravy, nebo potenciální soupeře v boji o samečka.

„Haló! Kluci!“
Townsendův tým zjistil, že samice jsou nejhlasitější, když kopulují s dominantními samci skupiny. „Tím do okolí vysílají signál, že jsou plodné a připravené k páření, což zvyšuje jejich šanci na sex s dalšími samečky a zároveň znesnadní zjištění, kdo je vlastně otcem mláděte,“ vysvětluje Townsend. Pokud si šimpanzí samec myslí, že je otcem mláděte, bude pravděpodobněji matku i mládě chránit.

Hlasové projevy šimpanzic při kopulaci se ale výrazně mění, pokud se v okolí pohybuje velká, v hierarchii tlupy vysoko postavená samice. „Musejí zvážit rizika a zisky, možná pro a proti,“ uvádí Townsend. „Když při kopulaci zůstanou potichu, nebudou ostatní samice vědět, že se páří s kvalitním samcem, a vyhnou se tak riziku, že je ostatní samice napadnou, aby jim v páření zabránily.“

Soupeření mezi samičkami je ve volné přírodě nebezpečně vyhrocené, uvádí studie. „Naše zjištění zdůraznila skutečnost, že šimpanzí samice skrze kopulační hlasové projevy velmi taktizují, aby minimalizovaly rizika spojená s tímto soupeřením,“ dodává Townsend. Podle vědců tento výzkum poodhaluje další poznatky o duševní schopnosti a sociální inteligenci našich nejbližších příbuzných.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!